Antalya’nın turist kaybı 6 milyonu bulabilir

Antalya’nın turist kaybı 6 milyonu bulabilir

Turizmdatabank: Antalya’nın yıl sonu kaybı 6 milyon turisti bulabilir

A+A-

2016 yılında krizin en çok vurduğu kent Antalya’nın yıl sonu kaybı 6 milyon turisti bulabilir.

Kent 6 aylık dönemde 2 milyon turist kaybetti. Turizmdatabank’ın Antalya turizmi için yaptığı son tahminlere göre, turist sayısındaki azalma Haziran ayında yüzde 55 dolayında. Turist kaybı 6 milyonu bulabilir

İlk 6 aylık dönemde Antalya’nın toplam turist kaybının da 2 milyon dolayında olduğu hesaplanıyor.

Antalya’nın gelecek 6 aylık kaybı, var olan düşüş trendi ile hesaplandığında toplamda 5,8 ila 6 milyon arasında değişecek.

Antalya’nın turizm geliri 4 milyar Dolar düşebilir Turist sayısında yüzde 50’den fazla azalma yaşayacak olan Antalya’da turizm gelirleri de ciddi boyutta azalacak.

Tahminlere göre, kentin turizm geliri 2016 yılının tamamında 4 ila 4,2 milyar Dolar aralığında azalacak. Çalışanlar da kazanç kaybediyor.

Diğer yandan Antalya’da işsiz kalan turizm çalışanlarından 60 bin dolayında kişinin de 78-80 milyon TL’lik bir kazanç kaybı olacak. Bu kazanç kaybının, Antalya ekonomisine etkisi de büyük olacak. Özellikle turizm çalışanları hem harcama yapamayacak hem de borçlarını ödeyemeyecek.

Bu haber toplam 265 defa okunmuştur

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.