Ertaş: 2014 daha iyi geçecek

Ertaş: 2014 daha iyi geçecek

Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, küresel sermaye piyasalarındaki olumlu rüzgarın Türkiye'yi de pozitif etkileneceğini belirterek, "Küresel anlamda 2014'ün 2013'e göre daha iyi geçmesini bekliyoruz. Dolayısıyla bize de olumlu yansımas

A+A-

Küresel sermaye piyasalarında 2013 yılı içerisinde, son 10 yıldır görülmedik şekilde dalgalı seyir oluştuğunu ifade eden Ertaş, "Bunun sebebi de FED'in politikasıyla ilgili bir yön, trend değişikliği. Henüz ne yapacağı konusunda adımı geçen haftaya kadar atmamıştı. 10 milyar dolarlık bir kesintiye gidecek. Biz bunun er ya da geç olacağını söylemiştik" dedi.

Tahvil alımlarında kısıtlamaya gidilmesine yönelik atılan adımların, sermaye piyasaları için de olumlu bir gelişme olduğunu belirten Ertaş, "Ekonomideki veriler iyi geliyor. Dolayısıyla sağlıklı, normal politikalar izlenmeye başlıyor. Her ay 85 milyar dolarlık bir tahvil alımı anormal bir politika. Onu sıfırlamaya yönelik atılan her adım da normalleşme politikalarıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Piyasalar daha olumlu olacak

Ertaş, ekonominin giderek küresel bir yapı haline geldiğini ve piyasaların da birbirleriyle etkileşim halinde olduğuna dikkati çekerek, "Dünyanın herhangi bir yerindeki rüzgar, öbür ucundakini de bir şekilde domino gibi etkiliyor. Dolayısıyla dışarıdaki olumlu her adım, bize de olumlu olarak yansıyacak. Bu FED kararları, ABD büyüme ve istihdam verileri, Avrupa Birliği'nin görünümünde son çeyrekte bir toparlanma işareti var.Bu ihracata da yansıyor. Sermaye piyasalarının önümüzdeki yılda daha olumlu olacağını bekliyoruz" dedi.

Küresel sermayede olumlu rüzgarlar estiği sürece, iç piyasanın da bundan pozitif yönde etkileneceğini söyleyen Ertaş, "Küresel anlamda 2014'ün 2013'e göre daha iyi geçmesini bekliyoruz. Dolayısıyla bize de olumlu yansımasını bekliyoruz" dedi.

Sermaye piyasalarına i iakie biçok drüenElem'yi deger çeiletir diilerini urguplayen Ertaş, 1 Oaca'tlan zitbpare -yene bir sermaye piyasasımevzu atımzi var. Sermaye piyasalarınıntnümüü a'ndanz'ayedrüenEl di.n İnişllahn onunem'veilerini deaolacağuz.Sukukyla ilgilikaiç/see deger çeiletirkile aradam6r a da ypyıld="daye konuşti.


/"articlv>sSectio2 class="comment-blocg">

"tex-are" name="commen_-content" id="commen_-content" class="commen_-content"rowss=6y" placeholder=YORUMUNUZ"r/mxrlegdth=5050"><"tex-are">
b>UYARI:k Küfkü,e-hkare, rreniade eic

<"mair>