SPK'nın taslak tebliği tartışılıyor

SPK'nın taslak tebliği tartışılıyor

'Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği Taslağı' ile ilgili görüşler, 5 Kasım tarihine kadar toplanacak. Aracı kurum uzmanları, taslağın 6. maddesi için endişeli.

A+A-

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), "Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği Taslağı"nı görüşe açtı.
Taslak metinde yer alan 5. ve 6. maddeler için kuşkularını dile getiren piyasa oyuncuları, özellikle yorum ve tavsiyede bulunanlara yönelik uygulamalar konusunda olumsuz görüş ifade ettiler. 
 

Tebliğ taslağının 6'ıncı maddesinde, "Sermaye piyasası araçları hakkında gazete, televizyon, internet ve benzer nitelikte kitle iletişim araçları kullanarak yorum ve tavsiyede bulunduktan sonra, tavsiyesini değiştirinceye kadar veya her hâlükârda 1 ay içerisinde, alım tavsiyesini verdiği halde satmak ya da satım tavsiye verdiği halde almak piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilir" ibaresi yer alıyor.


Bunun uygulamada mümkün olamayacağını düşünen bazı analistler, sermaye piyasalarında şartların çok hızlı gelişmesi nedeniyle tavsiyenin tersi işlemlerin yapılmak zorunda kalınabileceğine işaret ediyor.


"Kağıt üzerinde madde iyi görünmekle birlikte uygulamada bunun mümkün olmayacağını düşünüyorum" diye konuşan Aracı Kuruluşları Birliği Başkanı Atilla Köksal, "Televizyonda bir yorumda bulunduktan sonra tavsiyemi değiştirmek için zamanım yoksa ne olacak?" diye sordu. Maddenin, uygulamada analistler ve piyasa oyuncularının yorum ve tavsiyeleri konusunda sıkıntı yaratabileceğini belirten Köksal, "SPK'nın da bunun bilincinde olduğunu düşünüyorum" dedi.


Piyasa oyuncuları ayrıca tebliğin 5'inci maddesindeki bazı ifadelere de daha fazla açıklık getirilmesi gerektiğini düşünüyor. Buna göre 5'inci maddedeki "Fiyat yükseltici, fiyat düşürücü ve fiyatı sabit tutmaya yönelik işlem yapılması piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilir" ifadesinin daha fazla açıklığa kavuşması gerektiği kaydediliyor.


Hukukçu İbrahim Haselçin ise taslağı, kanundaki maddeleri daha fazla netleştirmesi ve açıklığa kavuşturması nedeniyle olumlu buluyor. "Kanundaki bazı tartışmalı ve net olmayan ifadelere açıklık getirilmesi bakımından olumlu" diyen Haselçin, "Madde 5 ile getirilen 1 ay sınırı da bu açıdan olumlu" dedi.


Gazeteciler zan altında kalmayacak

Tebliğ taslağı, gazetecilerin endişelerine ise son veren bir maddeye sahip. Gazetecilerin Sermaye Piyasası Kanunu'na yönelik getirdiği eleştiriler sonrası taslağa bir madde eklendi. 8'inci maddede "Gazetecilerin basın meslek ilkeleri ve etiğine uygun olarak yürüttükleri mesleki faaliyetler, gazetecilerin yaptıkları habere konu yalan, yanlış yanıltıcı bilgilerin yayınlanmış olmasından dolayı doğrudan veya dolaylı olarak haksız kazanç temin etmemeleri şartıyla, piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilmez" denildi.


Sermaye Piyasası Kanunu'nun 107'inci maddesinde yer alan "Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayanlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar" ibaresi gazeteciler tarafından muğlak bulunmuştu.


Haselçin, getirilmesi öngörülen madde ile ilgili gazetecilerin basın özgürlüğü yönündeki endişelerin giderileceğini kaydetti. SPK, 5 Kasım tarihine kadar sözkonusu tebliğe ilişkin görüşleri toplayacak.
 

Bu haber toplam 653 defa okunmuştur

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.