1 Mayıs hep aynı: Polis belediye başkanının teknesini kıyıya yanaştırtmadı

1 Mayıs hep aynı: Polis belediye başkanının teknesini kıyıya yanaştırtmadı

Belediye başkanının da içinde olduğu tekne Maltepe'ye yanaştırılmadı; CHP ilçe başkanı denize atladı

A+A-

İstanbul'da Maltepe'de bulunan miting alanında düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına katılmak için, yola çıkan Adalar İlçe Başkanı Erdem Gül ve CHP Adalar İlçe Başkanı Ali Ercan Akpolat'ın bulunduğu tekne, 'güvenlik gerekçesiyle' Maltepe'ye yanaştırılmadı.

Akpolat, yüzerek kıyıya ulaştı.

TELE 1’e konuşan Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül o anları şöyle anlattı:

“Geleneksel 1 Mayıs kutlaması için her yıl olduğu gibi Maltepe büyük miting alanına hareket ettik. Polis ekipleri tarafından güvenlik olmadığı gerekçesiyle, arama yapılamayacağı söylenerek durdurulduk. İskeleye inemedik. Bostancı’ya izin verileceği söylendi. Denizde bir saat durakladıktan sonra karaya çıkabildik. Karaya alınmayışımız nedeniyle CHP ilçe başkanı denize atlayarak tepki gösterdi.”

Taksime'e girmek isteyen 164 kişi gözaltına alındı

İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için farklı noktalardan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen kişilere polis müdahale etti. 164 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde Öğrenci Kolektifleri ve Üniversiteli Feminist Kolektif üyesi 5 öğrenci, Kafe- Bar Dayanışması’nda 3, Toplumsal Özgürlük Parti ve Halkevleri üyesi iki gruptan 12 kişi Taksim’e çıkarken gözaltına alındı.

ÇHD İstanbul Şube, Beşiktaş Akaretler’de Gençlik Komitesi üyesi 30’a yakın öğrencinin darp edilerek gözaltına alındığını duyurdu.