100 ülkeye Gülen okulları uyarısı

100 ülkeye Gülen okulları uyarısı

Mehdi Eker: FETÖ'nün okullarının bulunduğu 100 ülkeyi gerekli işlemleri yapmaları için uyarıyoruz, yoksa benzer tecrübeyi yaşayabilirler

A+A-

AKP'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Fethullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) okullarının bulunduğu dünya üzerindeki 100 ülkeyi, bu okullarla ilgili gerekli işlemleri yapmaları konusunda uyardıklarını belirterek, aksi takdirde Türkiye ile benzer tecrübeyi yaşayabileceklerini söyledi.

AKP hükümeti 15 Temmuz'daki darbe girişiminin arkasında ABD'de yaşayan Gülen'in bulunduğu yönünde kanıtlar olduğunu açıklamış, Gülen cemaatiyle bağlantılı kamu görevlilerini açığa alma operasyonu başlatmıştı.

Türkiye'de bulunan bazı yabancı medya kuruluşlarının muhabirleriyle biraraya gelen Eker, "Bu örgütün (FETÖ) 100 civarında ülkede 700'den fazla okulu bulunmaktadır. Okulların bulunduğu ülkeleri şimdiden uyarmamız insanlık borcudur. 15-20 sene sonra bizim gibi bir tecrübe yaşayabilirler. O yüzden şimdiden işlemlerini yapmalarını arzu ediyoruz. Onlarla her türlü bilgiyi de paylaşmaya hazırız" dedi.

Eker "Darbe girişimi sonrası Roboski (Uludere) ve Rus uçağının düşürülmesi gibi içimize sinmeyen bazı olayların da yeniden incelenmesi gerekmektedir" diye konuştu.

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 2011 Aralık ayında Türk Hava Kuvvetleri'nin bombardımanı sonucunda 34 kaçakçı hayatını kaybetmiş, kaçakçı kafilesinin vurulmasına neden olan istihbaratın nereden geldiği tartışma konusu olmuştu.

Rusya hava kuvvetlerinin Suriye'de görev yapan bir savaş uçağının geçen yıl Kasım ayında Türkiye-Suriye sınırında hava sahası ihlali üzerine Türk savaş uçakları tarafından düşürülmüş, bunun ardından Rusya Türkiye'ye yönelik özellikle turizm ve ithalat alanlarında bazı kısıtlamalara başlamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ay sonunda Türkiye'ye yapacağı ziyaret için de Eker, "Kerry’nin Türkiye’ye gelecek olması önemli.. Dost ve müttefikliğin bu süreçte devamını arzu ediyoruz. Karşılaştığımız bir terörist darbe teşebbüsü var.. Elde onlarca yüzlerce itiraf var.. Bunları ABD ile de paylaşıyor ve örgütün ele başının Türkiye'ye iadesini bekliyoruz. Bu müttefikliğin gereğidir" ifadesini kullandı.

Hükümet darbe girişiminin ardından Gülen'in iadesi için ABD'ye resmi olarak başvurmuştu.

Toplantıya katılan AKP'nin diğer Genel Başkan Yardımcılarından Cevdet Yılmaz, "FETÖ'nün tasfiyesi PKK ve DEAŞ'la mücadeleye katkıda bulunacaktır" derken, aynı zamanda Parti Sözcüsü de olan Yasin Aktay, "FETÖ'nün gizli ajandası olduğu yıllardır hep söyleniyordu. Bu nedenle tamamen kandırılmış olduğumuz da söylenemez" diye konuştu.

İlgili Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.