130 milyon kişi tehlikede

130 milyon kişi tehlikede

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki - moon, dünya genelinde 130 milyon kişinin bir biçimde insani yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı

A+A-

BM Genel Sekreteri, Dünya İnsani Yardım Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, bugünün, yaşamak için gerekli temel ihtiyaçlarını karşılayamayan insanların çektikleri çile ve onlara insani yardım götürmek için hayatlarını riske atan çalışanlar ile gönüllüleri hatırlamak için bir vesile olduğunu belirtti.

 Temel ihtiyaçlarını karşılamaktan yoksun olanlara ilişkin rakamlar da veren Ban Ki - moon, "Dünya genelinde 130 milyon kişinin hayatta kalabilmek için insani yardıma ihtiyacı var. İhtiyaç içindeki insanlar grup olarak dünyanın 10. büyük ülkesi oluyor" dedi.

Bu sayının bir istatistik olmanın ötesinde zorluklar içinde hayatta kalmaya çalışan bireyleri, aileleri, çocukları temsil ettiğine işaret eden Ban Ki - moon, şunları kaydetti:

"Bu aileler çocuklarına ilaç ya da yiyecek alma arasında tercih yapmak zorunda kalan insanlar. Bu çocuklar okula gitmek ya da ailesine destek olmak için çalışma arasında seçim yapmak zorundalar. Bu insanlar ya bombalanma riski altında evlerinde kalma ya da tehlikeli yolculukları göze alarak kaçmak durumunda olan kişiler.

Bu duruma neden olan krizlere çözüm bulmak kolay değil. Ancak değişim için çalışıp haksızlıklara karşı sesimizi yükseltebiliriz."

Bu yıl ilk kez İstanbul'da Dünya İnsani Zirvesi'nin toplandığını da hatırlatan BM Genel Sekreteri, bu toplantıda dünya liderlerinin çatışma, doğal afet ve benzeri nedenlerle zor durumda olanlara yardım etme ve onların hayatlarını değiştirme sözü verdiklerini hatırlattı.

Ban Ki - moon, mesajında tüm dünyaya, ihtiyacı olan kişi ve topluluklara yardım etme çağrısında da bulundu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.