2 banka için iyi 2 banka için kötü rapor

2 banka için iyi 2 banka için kötü rapor

Morgan Stanley Türk bankaları için 2015'in zor geçeceğini belirttiği raporunda 2 banka için ağırlığını artır 2 banka için ise ağırlığını azalt tavsiyesi verdi

A+A-

Morgan Stanley, Tük bankalarının net faiz gelirlerinin baskı altında olmaya devam etmesini beklediğini bilirdi. Seçim öncesi mali kararlar, düzenleme-denetim ortamı, para politikasının biçimi gibi faktörlerin Türk bankalarının net faiz gelirleri üzerinde baskının devam etmesine yol açacağını öngören Morgan Stanley, zorlanan yurtiçi fonlamanın önemli bir endişe olmaya devam ettiğini ve net faiz marjında 2013 mali yılı seviyesine göre büyümenin zor olacağına inandıklarını vurguladı. 

 

Morgan Stanley, para politikasının gevşetilmesinin sağlayacağı her kazancın kısa ömürlü olacağını hissettiklerini belirtirken, fonlama cephesinde zorlukların eninde sonunda baskın çıkacaklarını savundu.

2015'e girerken Türk bankalarının varlık kalitelerini değerlendirmenin zor olduğunu belirten Morgan Stanley, makro ortamın genel olarak destekleyici olduğunu, bununla birlikte yapısal olarak bankaların yüksek marjinal borçluluk ve bazı kredi arz zorlamaları nedeniyle daha kırılgan hale geldiklerine işaret etti.

2015'in 2014'e benzer olmasını beklediklerini ifade eden Morgan Stanley, 2015 yılında sektör genelinde sınırlı büyüme beklediklerini vurguladı. En iyi fonlama profiline sahip banka olarak Halkbank'ı işaret eden Morgan Stanley, en muhafazakar risk yönetimi olarak Akbank'ı gösterdi. Bu iki bankaya 'ağırlığını artır' tavsiyesi veren Morgan Stanley, 'ağırlığını azalt' tavsiyesini verdiği YKB ve Vakıfbank'ın en kötü etkilenecek bankalar olduklarına inandıklarını belirtti.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.