2 bankacıdan 593 milyon dolarlık hırsızlık

2 bankacıdan 593 milyon dolarlık hırsızlık

İki bankacı banka portföyündeki hisseleri borsada kullanmak üzere alıp yerine kağıt bıraktı. Planları borsa çökünce tutmadı

A+A-

Çin’de yayınlanan saygın iş dünyası dergisi “Caixin”in haberine göre genç ve işe yeni başladıkları belirtilen iki personel, çalıştıkları ABC şubesinde bulunan hisse senetlerinin bir bölümünü, borsada değerlendirerek yüksek kar elde etmek amacıyla çaldı. Aldıkları hisse senetlerini borsada yüksek gelir elde ettikten sonra yerine koymayı düşünen iki kafadar, işin ortaya çıkmaması için hisselerin yerine gazete kağıtları bıraktı. Ancak iki çalışanın bu hesapları tutmadı ve Çin borsaları, geçen yılın ortalarında çöküşe uğrayınca, hırsızlıkları da ortaya çıktı.

Söz konusu hırsızlığın yaşandığı Agricultural Bank of China’nın, Hong Kong borsasına açıklama yaparak olayı doğruladığı belirtilirken, zararının, yaklaşık 600 milyon doları bulduğu kaydediliyor.

Polisin araştırmalara başladığı, söz konusu hırsızlığa yardımcı olan başkalarının varlığının olup olmadığının incelendiği, ayrıca olayın boyutlarının büyük oluşu nedeniyle konunun Çin Ulusal Meclisi’nde de tartışıldığı haber veriliyor.

ABC bankası, 2007 yılında da Çin’in en büyük soygununa maruz kalmıştı. Bankada çalışan iki yönetici, “piyango bileti almak, kumar oynamak ve yüksek gelir elde etmek” amacıyla toplamda 6.7 milyon doları zimmetlerine geçirmişti. Bu soygunu iki farklı tarihte gerçekleştiren yöneticiler, ilk teşebbüslerinde lotodan ikramiye kazanarak parayı yerine koymuştu. Ancak ikinci ve asıl büyük denemede paraların önemli kısmını piyango biletleri ve kumara yatıran ikili, bu kez kaybedince yakalanmışlardı. İkili idam edilmişti.

Çin’de geçen yıl da Zhejiang bölgesinde “sahte banka şubesi kuran” dolandırıcıların, halktan yaklaşık 20 milyon dolar mevduat topladığı ortaya çıkmıştı. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.