2 bin milyoner kayıp!

2 bin milyoner kayıp!

BDDK'nın verilerine göre, düzenli olarak her ay artan milyoner sayısı, sürpriz bir şekilde Ekim ayında yaklaşık 2 bin azaldı azaldı

A+A-

Her ay artış gösteren milyoner mudi sayısı Ekim ayında 1.863 kişi azaldı. Buna göre yaklaşık 2 bin kişi artık milyoner değil.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, hesabında 1 milyon lira ve üzeri bakiye olan mudi sayısı eylülde 93 bin 774 kişi olarak sayıldı.

Aynı rakam ekimde 91 bin 911'e gerilerken, azalan mudi sayısı ise bin 863 kişi olarak gerçekleşti. Böylece ekimde bin 863 kişi "milyonerler liginden" düşmüş oldu. Analistler, geçmiş yıllarda da eylül-ekim dönemine bakıldığında benzer hareketlerin görülebileceğini belirtiyor.

Yılın bu döneminde mevsimsel bir hareket gerçekleştiğini aktaran analistler, normalde çeyrek sonlarını takip eden aylardaki mevduat göstergelerinin farklılık gösterdiğini dile getiriyor.
"Bunun sebebi bankaların dönem sonunda bilanço makyajı olarak bilinen olaydır" diyen analistler, dönem sonlarında bankalarda kredi ve mevduatlarda çok yakın vadeli işlemlerle ilave hacim artışı sağlanırken, dönem sonu kapanışından itibaren yine kısa vadede normalleşme görüldüğünü ifade ediyor.

Burada kurumsal mevduat ve kredilerin etkili olduğuna dikkati çeken analistler, bunlara ilaveten ekim ayında vergi takvimi etkisinden de bahsedilebileceğini, vergi ödemeleri nedeniyle hesap büyüklüklerinde değişim olabileceğini kaydediyor.

Analistler, bu aylardaki hareket her yıl görüldüğü için bireylerin mevduattan kaçtıkları veya başka yatırımlara kaydıklarının söylenemeyeceğinin altını da çiziyor.

Milyonerler döviz seviyor

Milyoner mudi sayısı ekimde 91 bin 911 olurken, bu kişilerin hesaplarındaki para 581 milyar 148 milyon liraya tırmandı.

Bu meblağın 283 milyar 632 milyon lirası yerel para cinsinden mevduat, 295 milyar 915 milyon lirasını döviz tevdiat hesabı, 1 milyar 601 milyon lirasını da kıymetli maden depo hesapları oluşturdu.
Buna göre milyonerlerin hesabında yaklaşık 284 milyar liralık TL cinsinden para, 296 milyar liralık döviz, 1,6 milyar liralık da altın bulunuyor. Böylece milyonerlerin ekimde ellerinde en çok döviz tuttuğu görüldü.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.