2019'da reklam sektörü yüzde 6,2 büyüdü

2019'da reklam sektörü yüzde 6,2 büyüdü

Türkiye'de toplam medya ve reklam yatımları, 2019'da bir önceki yıla göre yüzde 6,2 oranında büyüyerek, 11 milyar 49 milyon TL oldu

A+A-

Türkiye'de toplam medya ve reklam yatımları, bir önceki yıla göre yüzde 6,2 oranında büyüyerek, 11 milyar 49 milyon TL oldu

Türkiye'de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2019 Yılı Raporu  yayımlandı.Rapora göre  Türkiye'de toplam medya ve reklam yatımları,  bir önceki yıla göre yüzde 6,2 oranında büyüyerek, 11 milyar 49 milyon TL oldu. Bununla birlikte medya yatırımları ise 2019 yılı sonunda, 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 5,6 oranında artarak, 8 milyar
839 milyon TL olarak gerçekleşti.

Türkiye'de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2019 Yılı Sonu Raporu'na göre, toplam medya yatırımları 8 milyar 839 milyon TL olarak  gerçekleşti. Yine bu dönemde toplam reklam ve medya yatırımlarının  tutarı, 11 milyar 49 milyon TL oldu. İlgili rapor, Reklamcılar Derneği, Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği
(IAB TR), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA) adına bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte  tarafından hazırlandı.

"Yeni bir döneme giriyoruz"

Rapor ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Reklamcılar Derneği Başkanı Volkan İkiler, Türkiye Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu'nun, Reklamcılar Derneği tarafından on yıldır hazırlanarak  yayınlandığına işaret etti.

Bu yıl Türkiye pazarlama iletişimi dünyası için çok önemli bir  adım atarak, tüm sektör derneklerinin el ele verdiği ve sektörün  gelişimi adına birbirleriyle daha da yakından çalışıldığı bir döneme  girdiklerine de işaret eden İkiler, bu konuda, "2019 yılı itibariyle,  medya yatırımlarını tüm sektör derneklerinin ortak çalışmasıyla  açıklamaya karar verdik.

Reklamcılar Derneği öncülüğünde, Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB TR), Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA), Reklamverenler Derneği (RVD) ve Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) güçlerini  birleştirdi. Doğru ve verimli ölçümleme ve raporlama için çalıştık ve  çalışmaya devam edeceğiz. Tüm sektör dernek üyelerine ve başkanlarına  destekleri için teşekkür ederim" şeklinde açıklamada bulundu.

"Zorluklarla başa çıkmanın formülleri bizim DNA'mızda var"

İkiler, Corona salgının sektöre olan etkileri hakkında ise şunları  söyledi:

"Türkiye'de de ilk vakanın açıklanması ile sektörümüzün  etkilendiğini söylemek doğru olur. Ancak, bizim sektörümüzde çok  önemli bir pratik var. Zor zamanlarda kenetlenmeyi çok iyi biliyoruz   zorluklarla başa çıkmanın formülleri bizim DNA'mızda var. Hem  reklamverenlerin aldığı hızlı aksiyonlar hem de ajansların hızlı  çözümleri ile bu durumdaki en doğru adımların kısa zamanda atılmaya  başlandığını söylemeliyiz. Uzun vadede kazananlar bu dönemde  iletişimde kalanlar, güne adapte olanlar ve yaratıcılık performans  dengesini doğru kuranlar olacak."

"Zorlu günlerde sağlam duracağız ki yarınlara daha güçlü  hazırlanalım"

Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pura "Dünya'da  sektörümüzde yaşanan gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz ve 2020  yılının başından itibaren yaşanan Corona Virüsü salgını nedeniyle  görüyoruz ki, bu eşine az rastlanır dönemde dahi sektörümüz sağlam  duruşuna devam ediyor, toplumda birlik ve beraberlik ile farkındalık  yaratmak adına üstlendiği misyonun hakkını veriyor. Kampanyalarında  halka maddi manevi desteklerini açıklayan global reklamverenlerin  yanında, yerel markalarımızdan ülke ekonomimize destek yaratan  açıklamalar geliyor" dedi ve "Bu örneklerden aldığım ilhamla diyorum  ki  doğa ve insanlık için yeni bir başlangıç olacak bu sancılı günlere  rağmen reklam sektörü sağlam durmaya devam edecek ve yarınlara daha  güçlü hazırlanacak. Markaya yatırım esastır, 2. Dünya Savaşı'nda  reklama devam eden şirketlerin markaları bugün hala güçlü varlıklarını  sürdürüyor, lütfen reklama devam!" diyerek görüşlerini ifade etti.

TV kuruluşlarının pazar payı yüzde 46

Medya yatırımlarında en büyük payı, 2019 sonu itibariyle sektörde  yüzde 46 oranında pazar payına erişen televizyon kuruluşları aldı.
Televizyonu yüzde 33,3 ile dijital mecralar takip etti. Üçüncü sırada  yüzde 9,4 ile açıkhava yer aldı.

2019 yılında en büyük düşüş basın yatırımlarında yaşandı. Basın  yatırımları toplamda yüzde 25,9 düşerek, yüzde 6,5 pazar payı ile  dördüncü sıradaki yerini korudu. 2019 yılında televizyonlara yapılan  medya yatırımı 4 milyar 68 milyon TL olarak gerçekleşirken, dijital  mecralara 2 milyar 940 milyon TL'lik yatırım yapıldı.

2019 yılı genelinde medya yatırımları arasında dijital mecralara  yapılan yatırımlar önemli ölçüde arttı. Dijital mecralara yapılan  yatırım 2018 yılı ile karşılaştırıldığında yüzde 19 arttı. Medya  yatırımları arasında en fazla paya sahip olan TV yatırımları ise yüzde 5 oranında artış gösterdi. Açıkhava yatırımları yüzde 2,5 artışla 831  milyon TL, basın yatırımları yüzde 25,9 düşüşle 578 milyon TL, radyo  yatırımları yüzde 9,7 artarak 327 milyon TL olarak gerçekleşti. Sinema  yatırımları söz konusu dönemde yüzde 7,1 arttı ve 95 milyon TL oldu.
Radyonun toplam medya yatırımlarındaki payı yüzde 3,7 olurken,  sinemanın payı yüzde 1,1'de kaldı.

Dijital mecralar yükselişte

2018 yılı ile karşılaştırıldığında 2019 yılında dijital mecralarda  yüzde 19 büyüme ile birlikte, toplam 2 milyar 940 milyon TL'lik(*)  yatırım gerçekleştirildi.

2019'da dijital yatırım içinde en fazla payı 1 milyar 680 milyon TL ile display aldı. Display'deki artış yüzde 18,9 olarak  gerçekleşirken, bu alanda gösterim/tıklama bazlı mecraların 2019  yılındaki payı yüzde 64, videoların yüzde 29, native'in payı yüzde 8  olarak gerçekleşti.

2019'da gösterim/tıklama bazlı reklam yatırımları, bir önceki yıla  göre yüzde 11,4 oranında artarak, 1 milyar 69 milyon TL oldu. Yine 2019 yılında video bazlı yatırımları bir önceki yıla göre 36.9'luk  artışla 483 milyon TL, native reklam yatırımları da bir önceki yıla  göre yüzde 26,7 artarak, 128 milyon TL olarak gerçekleşti.

Dijital mecra yatırımlarının %64'ü mobil ekranlar, %36'sı ise PC  ve laptop üzerinden gerçekleşmiştir. Geçen yıla göre mobil ekran  harcamalarının toplam dijitaldeki kırılımı artmış ve %35,6 oranında  büyümüştür.

Arama motorlarına yapılan yatırım yüzde 20,2 arttı

2019 yılında dijital mecra yatırımları içerisinde 2018 yılı ile  karşılaştırıldığında en fazla yatırım artışı yüzde 20,2'lik artışla  arama motorlarında oldu. Bu dönemde arama motorlarına, 1 milyar 110  milyon TL'lik yatırım yapıldığı görüldü. Arama motorlarını yüzde 10,5'lik artış ile ilanlar izledi. İlanlar için 2019'da 125 milyon TL  yatırım yapıldı.

2019 yılında dijital medya yatırımlarının yüzde 20,5'ini sosyal  medya, yüzde 64,2'sini mobil platform, 70,7'sini programatik satın  alma yatırımlar oluşturdu. 

Geçtiğimiz yıl, sosyal medyaya 603 milyon TL, mobil platformlara 1  milyar 887 milyon TL ve programatik satın almaya ise 2 milyar 79  milyon TL tutarında yatırım yapıldı.

Öte yandan, Açıkhava olumsuz koşullara karşın büyümesini sürdürdü. 2019 yılında 831 milyon TL olarak gerçekleşen ve % 2.5 büyüyen Açıkhava medya yatırımlarının 111 milyon TL'sini 2018 yılı ile  karşılaştırıldığında yüzde 31,2 artışla dijital açıkhava, yine 111  milyon TL'sini yüzde 18.9'luk artışla büyük alan ve 609 milyon TL'sini  de yüzde 3.8 düşüşle reklam üniteleri yatırımları oluşturdu.

Gıda ilk sırada

Sektörel bazda bakıldığında ise, 2019 yılında reklam yatırımları  en büyük sektörlerin başında  gıda ilk sırada yer aldı. Gıdayı, ikinci  sırada perakende ve üçüncü sırada ise kozmetik ve kişisel bakım  sektörü takip etti.

Yine 2019 yılında reklam yatırımları en çok büyüyen sektörlerin  başında ise  ev temizlik ürünleri geldi. Bunu sırasıyla perakende,  kozmetik ve kişisel bakım izledi.

Dünya pazarı 2019'da da büyümeye devam etti

Öte yandan, Türkiye'de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2019 Yılı Sonu Raporu'na göre dünyada medya yatırımları tahminen 640 milyar Dolar'a ulaştı. Sektörün 2020 yılı tahmini ise 668 milyar Dolar  olacağı yönünde. 2019 yılında, Dünya genelinde %4,4 büyüdüğü tahmin  edilen toplam medya yatırımlarının %47'si dijital mecralara  yapılırken, dijital mecrayı %29 ile televizyon mecrası takip  etmektedir. Yıllık medya yatırım büyüklüğü 1 milyar ABD dolarının  üzerinde olan 41 ülkedeki toplam yatırım hacmi $610 milyar olup, bu  rakam dünya genelindeki toplam yatırımların yaklaşık %95'ini temsil  etmektedir. Bu 41 ülkedeki medya yatırımları, bir önceki yılın aynı  dönemine göre (yerel para birimleri ile) ortalama yüzde 9,1  seviyesinde büyüme gösterdi.

İlgili rapora göre Türkiye, medya yatırımları büyüklüğü açısından  dolar bazında dünyanın 35. büyük pazarı konumunda yer alırken, toplam  hacim içinde payı yüzde 0,2 seviyesinde. Rapora göre, Türkiye'de medya  yatırımlarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki oranı, en  büyük 41 pazar içindeki en düşük oran olup, ülkemizin medya  yatırımlarının GSYH'ye oranının sahip olduğu değerin yaklaşık 3,5  katlık bir büyüme potansiyeli olduğuna işaret edildi.

Sektörün 2020 yılı medya yatırımları tahmini ise 668 milyar Dolar  olacağı yönünde idi ancak Covid-19 salgını nedeniyle, dünyanın iki  büyük pazarı olan Amerika ve Çin'deki son gelişmeler, diğer yandan  reklam sektörünün lokomotifi olan, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nın da  dahil olduğu birçok uluslararası organizasyonun iptali nedeniyle, 2020  büyüme hedeflerinin tekrar gözden geçirilmesi bekleniyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.