Süleyman SABANCI

Süleyman SABANCI

Yazarın Tüm Yazıları >

32. Sayılı kararda ne yapılmak isteniyor?

A+A-

Seçimler öncesinde piyasalara ocak-nisan döneminde 7 milyar dolarlık giriş yaşanırken bu girişte büyük pay sahibi, kaynağın sorulmaması kararı alan iktidar oldu. Akıllara ilk gelen soru acaba bu karar alınarak borsa-faiz-kurda kısmi bir rahatlamayı sağlamak mı amaçlandı? Şimdi de yeni alınan kararla sorgusuz sualsiz ülkeye giren kaynağı belli olmayan paraların yine hiçbir kontrole tabii olmaksızın çıkışına izin verilmiş oldu.

 

Değişiklik olmadan önce 32. sayılı kararda türk vatandaşları ve yabancılar 5.000 dolar ve daha üzeri TL karşılığındaki nakti bankalar aracılığıyla yurtdışına götürebiliyorlardı. Şimdi bu banka şartı alınan kararla kaldırıldı.Yeni alınan kararla 25.000 TL’yi aşan naktin yurtdışına çıkışında bakanlık tarafından belirlenecek esaslar geçerli olacak ibaresi konuldu. Bu durumda bakanlık kime ne şartlarla izin verecek sorusu ciddi anlamda ortaya çıkıyor. Ayrıca türk lirası dışında döviz çıkışında da kolaylık getirilmiş oldu.

 

Eski haliyle yabancı uyruklu kişilerle gurbetçiler yurda girişte beyan etmek, türk vatandaşları ise bir bankadan satın alındığını kanıtlamak suretiyle 5.000 dolar ve karşılığı dövizi yurtdışına çıkarabiliyorlardı. Şimdi hem beyan hem de bankadan satın alma şartları ortadan kaldırıldı. Bu durumda kaynağı belirtilemeyen yastık altı dövizlerde sorgulama olmadan yurtdışına çıkarılabilecek.

 

Peki şimdi ne olacak? Bundan sonra bavulla yurtdışına para çıkarılabilecek ve sınırlarda gümrüklerde bu paralar için beyan istenmeyecek. Bu paralar tesbit edilse bile menşei sorulmayacak ve çıkışına izin verilecek. Bu durum ülkeye seçim öncesi giren sıcak paranın hızlı ve sorunsuz yurtdışına çıkışını sağlayacak. Ayrıca kaynağı açıklanamayan döviz ve TL’nin de kayda girmeden yurtdışına çıkışında kolaylık sağlanmış olacak.

 

Bu durum piyasalar açısından baktığımızda tabii ki borsa-faiz-kur üçgenini yakından etkileyecek. Seçim öncesi ülkeye giren döviz, türk lirasına dönerek sisteme borsa, faiz cephesinden girmişti. Şimdi ise borsadan çıkış ve tabii ki belli oranlarda endekste düşüş, kurda yukarı haraket ve faizde ise artış şeklinde olması kaçınılmaz olacaktır.

Bu yazı toplam 1986 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.