500 trilyon dolarlık hazine haberine tepki

500 trilyon dolarlık hazine haberine tepki

Muğla'da Truva Krallığı'na ait 3 bin 200 yıl toprak altında kalmış 10 bin yıllık hazinenin bulunduğu ve değerinin 500 trilyon dolar olduğu şeklindeki haberlere Arkeologlar Derneği'nden tepki geldi.

A+A-

Muğla'da Truva Krallığı'na ait 3 bin 200 yıl toprak altında kalmış 10 bin yıllık hazinenin bulunduğu ve değerinin 500 trilyon dolar olduğu şeklindeki haberlere Arkeologlar Derneği'nden tepki geldi.

Dernek adına açıklama yapan Genel Başkan Dr. Soner Ateşoğulları, haberdeki bilgilerin tamamen hayal ürünü olduğunu belirterek "Maalesef bu tür haberler, ülkemizin kültür varlıkları için büyük bir tehdit oluşturan kaçak kazıları teşvik etmekten başka bir işe yaramamaktadır." dedi.

"DEĞERİ 500 TRİLYON DOLAR"

Muğla'nın Milas ilçesinde emlakçılık yapan Tuncer Rıfat Barın, Truva Krallığı'na ait 3 bin 200 yıl toprak altında kalmış 10 bin yıllık hazinenin bulunduğunu öne sürmüştü.

Barın, yapmış olduğu açıklamada; "Arkadaşlar bu hazine tümüyle Truva Krallığı'ndan kalma, içlerinde ünlü Palladion , Baphomet , Repteliyan ve diğer heykeller ile kraliyet altınları ile mücevherlerin bulunduğu hazinedir. Allah'ın izniyle cumhuriyet ve dünya tarihinde devletimizin ve de bir devletin bir kerede kazanabileceği en büyük hazine olacak. Bize göre toplam piyasa değeri 500 trilyon ABD doları civarındadır" demişti.

Barın, bu kadar parayı hemen vermeye razı olabilecek ülkelerin başında başta Amerika - İngiltere - Almanya olduğunu iddia etti. (ABD'nin yıllık Gayri Safi Milli Hasılası 19.8 trilyon dolar)

 "TAMAMEN HAYAL ÜRÜNÜ"

Arkeologlar Derneği Genel Başkanı Dr. Soner Ateşoğulları, haberdeki bilgilerin tamamen asılsız olduğunu belirtti ve bu tür haberlerin defineciliği teşvik ettiğini ileri sürdü.

Haberi servis eden İhlas Haber Ajansı ve sayfalarına taşıyan Habertürk gazetesi başta olmak üzere medya kurumlarına tepki gösteren Ateşoğulları, haberin kaldırılmasını talep etti.

İşte o açıklama:

"HABERTÜRK GAZETESİ'NE...

Gazetenizin web sayfasında yer alan “10 bin yıllık hazine' iddiası: Değeri '500 trilyon dolar' iddiası” başlıklı haberde; Muğla’nın Milas ilçesinde emlakçılık yapan Tuncer Rıfat Barın, Truva Krallığı’na ait 3 bin 200 yıl toprak altında kalmış 10 bin yıllık hazinenin bulunduğunu öne sürmektedir! Üzülerek belirtmek isteriz ki haberde yer verilen bilgiler tamamen hayal ürünü, bilimsel gerçeklerle bağdaşmayan, halkımızı yanlış yönlendirecek ve defineciliği teşvik edecek ifadelerle dolu. İhlas Haber Ajansı’nın haberleştirdiği ve gazeteniz web sayfası ile diğer basın yayın organlarında yer alan haber, ne yazık ki biz arkeologların dahi anlayamayacağı, düzmece kurgulardan ve hikayelerden oluşan bilgiler içermektedir. Hiçbir haber değeri olmayan bu tür haberlerle halkımızın gündemi meşgul edilmemeli ve bilgi kirliliği yaratılmamalıdır. Maalesef bu tür haberler, ülkemizin kültür varlıkları için büyük bir tehdit oluşturan kaçak kazıları teşvik etmekten başka bir işe yaramamaktadır.

Arkeologlar Derneği olarak beklentimiz, medyanın bu tür haberleri yaparken ülkemizin kültürel emanetinin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının önemini göz önünde bulundurmasıdır.

Bu nedenle ne bilimsellikle ne de gazetecilik etiği ile bağdaşmayan bu haberi, en kısa sürede web sayfanızdan kaldırmanızı talep ederiz."

Saygılarımızla.

Dr. Soner ATEŞOĞULLARI /Genel Başkan"

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.