AB Bakanı'ndan vizeye son nokta

AB Bakanı'ndan vizeye son nokta

AB Bakanı Volkan Bozkır, AB'nin vize muafiyeti için mutlaka çıkmasını istediği terör yasasında bir değişiklik yapmayacaklarını söyledi

A+A-

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, vizenin kalkmaması pahasına Terörle Mücadele Kanunu'nda bir değişikliği yapmayacaklarını ve Brüksel'deki temaslarının ardından nasıl bir tavır alınacağını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın direktifleri doğrultusunda ortaya koyacaklarını söyledi.

Strasbourg temaslarının ardından basın toplantısı düzenleyen Bozkır, AB ile Türkiye arasında vize serbestisi konusunda gelinen noktayı değerlendirdi.

AB Türkiye'nin vize serbestisi için 72 kriteri karşılamasını talep etmiş, 4 Mayıs'ta yayımladığı raporunda da AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'na Türk vatandaşlarına vize serbestisi getirilmesi tavsiyesinde bulunmuştu.

Ancak Komisyon raporu yayımlanırken Türkiye'nin halen beş kriteri karşılamadığını açıklamasının ardından dün Avrupa Parlamentosu konuyla ilgili oylamayı yapmak için Türkiye'nin önce tüm kriterleri yerine getirmesi gerektiğini açıklamıştı.

Ankara, kalan beş kriter içinde yer alan "Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklik talebine ise karşı çıkıyor.

"Kritik bir tablo ile karşı karşıyayız; şayet AB ile anlaşmanın unsurlarından birinde aksama olursa tüm tablonun değerlendirilmesi durumu ortaya çıkabilir. Vize anlaşmasındaki 72 kriter için yoğun çaba sarf ettik, siyasi bakışla bunu karşıladığımızı kesin olarak düşünüyoruz" diyen Bozkır, "Hiçbir temasımızda gündeme getirilmeyen Terörle Mücadele Yasası'nın sürece dahil edilmesi, durumu kritik bir noktaya getirdi. Vizenin kalkmaması pahasına Terörle Mücadele Kanunu'nda bir değişikliği yapmayacağız" dedi.

Türkiye olarak vize serbestisi sürecinin hayata geçmesi için son ana kadar çabalarını sürdüreceklerini belirten Bozkır sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak bu sadece Türkiye'nin çabaları ile yürüyecek bir süreç değil, bütün partnerlerin sorumlulukla Türkiye'ye yardımcı olması gerekir. Yarınki son değerlendirmenin ardından Türkiye'ye dönünce Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda nasıl tavır alacağımızı ortaya koyacağız. Komisyon vize raporunda açıklamasını net şekilde yapmadığı için muğlak ifadeden başka sonuçlar ortaya çıkmasına yol açtı. Komisyonun ve dönem başkanlığının bu yeni tabloyu tekrar değerlendirme mecburiyeti vardır."

Strasbourg temaslarının ardından bugün Brüksel'e gidecek olan Bozkır, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn ile görüşecek.

"Ciddi bir karar alınması gerekiyor ve ertelenmesi içinde bulunduğumuz noktayı daha vahim noktaya getirme riski taşıyor" diyen Bozkır, "Türkiye'nin AB sürecinin devamını arzu ediyoruz ama haksız adımlarla bunun ertelenmesini Türkiye'nin kabul etmesi mümkün değil" dedi. 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.