AB bakanları Türkiye gündemiyle toplanıyor

AB bakanları Türkiye gündemiyle toplanıyor

Avrupalı dışişleri bakanları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a başarısız sonuçlanan darbe girişimine cevap verilirken insan hakları ve hukuka saygılı davranma çağrısında bulunmaya hazırlanıyor

A+A-

Avrupalı dışişleri bakanları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a başarısız sonuçlanan darbe girişimine cevap verilirken insan hakları ve hukuka saygılı davranma çağrısında bulunmaya hazırlanıyor fakat stratejik komşuları karşısında elleri çok güçlü değil.

Diplomatlar, AB'nin ortak görüşünün, bakanların ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Brüksel'de yapacakları kahvaltının ardından belli olacak. Kerry, Erdoğan'ın otoriterleştiği görüşlerini paylaşırken, Türkiye'nin Suriye'deki müttefik rolü, Rusya ile ilişkileri ve Avrupa'ya giden mültecilerin geçiş noktası olma konularını görüşecek.

AB bakanlarının toplantısının gündeminde İngiltere'de kurulacak yeni hükümet, Fransa'nın Nice kentinde gerçekleşen ve 84 kişinin ölümüne neden olan saldırı ve Cuma günü Türkiye'de meydana gelen darbe girişimi bulunuyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Erdoğan'ın kontrolündeki Türkiye'nin güvenilir bir müttefik olduğuna dair soru işaretleri olduğunu belirterek, Ankara'nın niyetlerine yönelik "şüphelerinin" olduğunu belirtti.

Ayrault, Avrupa'nın darbeye karşı Erdoğan'a verdiği desteğin bir "boş çek" olmadığını sözlerine ekledi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.