AB enerji grupları ruble ile ödeme için hazırlanıyor

AB enerji grupları ruble ile ödeme için hazırlanıyor

Avrupa'nın önde gelen enerji şirketlerinden bazıları, Kremlin tarafından talep edilen Rus gazı için yeni bir ödeme sistemine uymak için düzenlemeler yapıyor.

A+A-

Avrupa'nın önde gelen enerji şirketlerinden bazıları, AB yaptırımlarını baltalayacağını, AB birliğini tehdit edeceğini ve Rusya ekonomisine milyarlarca kritik nakit aktaracağı eleştirilerine yol açan hamlelerle, Kremlin tarafından talep edilen Rus gazı için yeni bir ödeme sistemine uymak için düzenlemeler yapıyor.

Almanya, Avusturya, Macaristan ve Slovakya'daki gaz dağıtımcıları - Rus gazının tek büyük ithalatçılarından ikisi olan OMV ve Unifer dahil olmak üzere Avrupa'nın önde gelen enerji şirketlerinden bazıları, Kremlin tarafından talep edilen Rus gazı için yeni bir ödeme sistemine uyum için düzenlemeler yapıyor.

Kaynaklara göre, Almanya, Avusturya, Macaristan ve Slovakya'daki gaz dağıtımcıları - Rus gazının tek büyük ithalatçılarından ikisi, Düsseldorf'tan Unifer ve Viyana'dan OMV dahil olmak üzere - İsviçre'deki Gazprombank'ta ruble hesabı açmaya hazırlanıyor.

Elektrik şirketleri ile devlet kontrolündeki Rus gaz tedarikçisi Gazprom arasındaki müzakerelerin, ödeme tarihleri yaklaştıkça yoğunlaştığı söyleniyor.

Eni, doğalgaz için Ruble hesapları açmaya hazırlanıyor

İtalyan enerji devi Eni SpA da, Gazprombank JSC'de Ruble hesapları açmaya hazırlanan şirketlerden biri. Kaynaklara göre, bu hareket gazın yerel para biriminde ödenmesi gerektiği yönündeki Rus taleplerine potansiyel olarak uymasını sağlayacak.

Kaynaklar, Eni'nin hesapları Rus gazını satın almak için kullanıp kullanmayacağı ve hangi koşullar altında kullanacağı konusunda İtalyan hükümetinden ve Avrupalı yetkililerden daha fazla rehberlik istediği için bu hareketin ihtiyatlı olduğunu bildirdi.