AB içişleri bakanları Türkiye'yi görüşüyor

AB içişleri bakanları Türkiye'yi görüşüyor

AB içişleri bakanları bugün Türkiye ile göç anlaşması ve vize muafiyetini görüşüyor.

A+A-

AB içişleri bakanları bugün Türkiye ile göç anlaşması ve vize muafiyetini görüşecek. Bakanlar uzlaşma sağlarsa konu Avrupa Parlamentosu'nun gündemine gelecek. DW'nin haberine göre, Brüksel'de toplanan AB üyesi 28 ülkenin içişleri bakanları Türkiye dahil bazı ülkelere tanınması planlanan vize serbestisinin gerekli durumlarda acilen askıya alınmasını öngören mekanizmanın ayrıntılarını ele alıyor.

AB ve Türkiye arasında sağlanan mülteci anlaşması uyarınca Türk vatandaşlarına haziran sonundan itibaren Schengen Bölgesi için vize serbestisi tanınması planlanıyor. AB Komisyonu Türkiye'nin vize serbestisi için gerekli 72 koşuldan çoğunu yerine getirdiğini, son beş koşulu daha tamamlaması halinde, vize serbestisinin tanınması yönünde tavsiye kararında bulunmuştu. Bakanlar uzlaşma sağlarsa konu Avrupa Parlamentosu'nun gündemine gelecek.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.