AB serbest vizeye frende anlaştı

AB serbest vizeye frende anlaştı

AB ülkeleri, Türkiye dahil bazı ülkelere tanınması planlanan vize serbestisinin gerekli durumlarda acilen askıya alınmasını öngören mekanizma konusunda uzlaştı.

A+A-

AB ülkeleri, Türkiye’ye Schengen Bölgesi için tanınması öngörülen vize serbestisinin gerekli olduğunda hızlıca devre dışı kalmasının önünü açtı. AB büyükelçilerinin Brüksel’de yaptıkları toplantıda, ‘acil fren’ görevi görecek mekanizma konusunda uzlaşma sağlandı. Söz konusu mekanizmanın sadece Türkiye için değil, AB ile vize anlaşması sağlayan bütün ülkeleri kapsayacağı duyuruldu.

6 aylığına yeniden vize zorunluluğu getirilebilecek

Vize serbestisi konusundaki yeni uzlaşmanın, Cuma günü yapılacak AB İçişleri Bakanları toplantısında yeniden ele alınmaksızın onaylanması bekleniyor. Bu gelişmenin ardından, Avrupa Parlamentosu konuyu ele alacak. Olası bir durumda, vize serbestisi tanınan ülkeye 6 aylığına yeniden vize zorunluluğu getirilebilecek.

Almanya ve Fransa hazırladı

Almanya ve Fransa’nın ortaklaşa hazırladığıve vize serbestisi konusunda ‘fren’ görevi görecek mekanizma, söz konusu ülkede yolsuzluk ya da organize suçların sayısında büyük oranda artış yaşandığında devreye girebilecek. Bunun yanı sıra, terörizm gibi kamu güvenliği ya da düzeninin tehlikeye girdiği durumlarda da vize serbestisi askıya alınabilecek.

Avrupa Birliği’nde şimdiye dek yürürlükte olan hukuki düzenlemeye göre; vize serbestisi, ancak herhangi bir gerekçe olmaksızın iltica başvurularında artış olması ya da oturum süresinin ihlal edilmesi gibi durumlarda askıya alınabiliyor. Almanya ve Fransa, bu durumu ‘karmaşık’ olduğu ve ‘uzun sürdüğü’ gerekçesiyle eleştiriyor.

Vize serbestisi konusunda devreye girecek yeni mekanizma ile iltica başvurularının artması ya da oturum süresinin ihlali gibi konularda artış olup olmadığına yönelik tespit süresi 6 aydan 2 aya indirilecek. Rakamlardaki yükseliş için de, bir önceki yılın aynı dönemi baz alınacak.

Komisyon karar verecek

Yeni mekanizma ile birlikte kriterlerin yerine getirilip getirilmeyeceğini AB Komisyonu gözlemleyecek. AB ülkeleri, vize serbestisi tanınan ülke ile ilgili olarak sorun tespit etmeleri halinde Komisyon’a bizzat başvuruda bulunabilecek. Komisyon söz konusu başvuruyu değerlendirerek, vize serbestisinin askıya alınıp alınmayacağı konusunda bir ay içinde karar vermek zorunda kalacak.(DW Türkçe)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.