ABD, 5 ekonomik gücü uyardı

ABD, 5 ekonomik gücü uyardı

Obama yönetimi, Asya'nın önde gelen ihracatçı ekonomilerileri ve Almanya'yı uyguladıkları ekonomik politikalar için uyardı.

A+A-


Obama yönetimi, Asya'nın önde gelen ihracatçı ekonomilerileri ve Almanya'yı uyguladıkları ekonomik politikalar için uyardı ve dünya genelinde bir dizi büyük ekonominin büyümede yavaşlamaya karşı kurlara müdahale etmeleri konusunda yoğun baskı ile karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulundu. 

ABD Hazine Bakanlığı, Kongre'ye sunduğu yarı yıl raporunda Çin, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Almanya'nın ABD ekonomisine ve global ekonomiye zarar verebilecek politikalara bel bağladıklarını savundu.

Bu ülkeler, Kongre'nin geçen yıl onayladığı yasa çerçevesinde yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirlir. Geçen yıl çıkan yasa
ABD Hazine Bakanlığı'na ABD sanayisini tehdit eden ekonomik politikaların düzeltilmesi için yaptırımlar uygulanabilmesini öngörüyor.

ABD'de yetkililer, ihracatçı ülkelerin yurtiçinde talebi artırmak için yeterince şey yapmayarak, büyüme için ihracata bel bağlamaya devam etmelerinden giderek daha fazla endişe duyuyorlar. İhracatı artırmak için para birimlerinin ucuzlatılmasına güvenilmesinin bir kur savaşına dönüşebileceğinden endişe ediyorlar.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.