ABD borsaları bilanço beklentileriyle geriledi

ABD borsaları bilanço beklentileriyle geriledi

ABD hisseleri, bilanço kaygıları ve Fed'in faiz artıracağı iddialarının artmasıyla geriledi

A+A-

S&P 500 Endeksi, Fed'in bu yıl içerisinde faiz artıracağı konusunda artan spekülasyonun daha riskli varlıklara olan talebi azaltmasıyla birlikte, şirketlerin kötü kar açıklamalarına bağlı olarak iyimserliğin azalmasıyla dört haftanın neredeyse en düşük seviyesine geriledi.
Hisse senetleri, Alcoa Inc.'nin kar oranlarının beklentilerin altında gelmesiyle Ocak'tan bu yana en sert düşüşünü sergilemesiyle birlikte, bu ay içerisindeki en kötü gerilemesini gerçekleştirdi. Sağlık hisseleri, Illumına Inc'nin satışlarının beklentilerin altında kaldığını söylemesinin ardından yüzde 26 düşmesiyle yaptığı ağırlıkla, en çok kaybeden oldu. Emtia üreticileri, doların iki aylık en yüksek seviyesine yönelmesiyle geriledi. Çip üreticileri, dört haftalık en büyük düşüşünü gördü. Apple Inc., Samsung Electronics Co.'nun akıllı telefonunun sorunlu olması sebebiyle üretimi sona erdirmesi sonucu yükseldi. 

S&P 500 Endeksi, göstergenin 100 günlük ortalama fiyatının aldına düşmesiyle öğleden sonra hızlanan kayıplarla birlikte New York saatiyle 16:00'da yüzde 1.2 düşerek 2,136.73'e geriledi. Dow Jones, 200.38 puan veya yüzde 1.1 düşerek 18,128.66'ye indi. Nasdaq 100 Endeksi, Pazartesi günkü rekor düşük seviyesinin ardından yüzde 1.5 geriledi. Nasdaq 100, bu yıl 13'üncü kez rekor düşük seviyeye geriledi. CBOE Volatilite Endeksi yüzde 15 artarak üç haftalık en yüksek seviyesine ulaştı. 
RidgeWorth Investments'da üst stratejist Alan Gayle, "Piyasada şu an ağırlık yapan çeşitli faktörler var" dedi ve "Bilançolar, politika, Fed ve petrolün yoğun bir dönemden sonra mola vermesi. Genellikle şirketler bilançoların rehberliğinde hareket eder; ancak şu anki haberler bunun olmayabileceğini gösteriyor. Yatırımcılar, farklı kaynaklardan endişelerini artırıcı niteliklte haberler almış durumda ve piyasa elden çıkarma halinde" diye konuştu. 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.