ABD borsaları tarihi zirvelerinde

ABD borsaları tarihi zirvelerinde

İstihdam verisinin iyimserliği bugün de sürdü, S&P 500 Endeksi tüm zamanların zirvesine çıktı

A+A-

ABD hisse senetleri, dünyanın en büyük ekonomisinin gücüne dair yenilenen iyimserliğin etkisiyle yükseleriken, S&P 500 Endeksi tüm zamanların zirvesine çıktı.

S&P 500, New York'ta saat 10:36 itibariyle yüzde 0.3 yükselerek 2,135.32 seviyesine geldi ve Mayıs 2015'teki rekorunun üzerine çıktı. Cuma günü beklentilerin üzerinde olan istihdam verisinin ardından gelen ralli genişledi. Dow Jones Sanayi Endeksi 59 puan ya da yüzde 0.3 yükselerek 18,206.15 oldu.

Geçtiğimiz ay 2010'dan beri en zayıfı olan istihdam verisinin yatırımcılar üzerinde yarattığı endişeler, Haziran verisiyle hafifledi. Son rakamlar politika yapıcılara, düşük karlara ve Brexit'e rağmen ekonominin genişlemeye devam edeceği konusunda güven verdi. İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası, Brexit'in yansımalarına karşı hareket edecekleri konusunda yatırımcılara güven vermedi ve Japonya'da hükümetin yeniden seçimi kazanmasıyla teşvik yolu açıldı.

Düsseldorf, Almanya'da Lampe Asset Management GmbH kıdemli hisse seneti yöneticisi Michael Woischneck, "İstihdam verisinden beri ABD ekonomisine ve istihdam piyayasına yönelik korkular daha da azaldı." dedi ve "Her şey küresel oyuncularla ilgili. ABD, Avrupa Birliği, Japonya, küresel ekonomide dengeyi sağlamak için üzerine düşeni yapıyor." diye konuştu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.