ABD hasar tespiti için Dunford'ı gönderdi

ABD hasar tespiti için Dunford'ı gönderdi

Eski Deniz Harp Okulu Komutanı Türker Ertürk, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford’un ziyaretiyle hem verdikleri hasarı tespit etmek istediğini hem de Rusya’ya yakınlaşma ihtimaline karşı Türkiye’yi tehdit ettiğini savundu

A+A-

Darbe girişiminin ardında ABD’nin bulunduğuna ilişkin tartışmaların gölgesinde, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Türkiye’yi ziyaret etti. Fethullah Gülen’in iadesine ilişkin gerilim ve darbe girişiminin ABD tarafından desteklendiği iddiaları sürerken, Dunford’un Türkiye’de temaslarda bulunması da eleştirilere yol açtı.

‘ABD NE KADAR HASAR VERDİĞİNİ TESPİT ETMEK İÇİN DUNFORD’U GÖNDERDİ’

Dunford’un ziyaretini Sputnik’e değerlendiren Eski Deniz Harp Okulu Komutanı emekli Tuğamiral Türker Ertürk ‘darbe girişiminin arkasında’ dediği ABD’nin, ‘hasar tespiti’ için Türkiye’ye üst düzey bir yetkiliyi gönderdiği görüşünde.

Ertürk, Doğu’ya yakınlaşması ihtimali nedeniyle, ziyaret sırasında Türkiye’ye aba altından sopa gösterildiğini de düşünüyor:

“Bir taarruzdan sonra, hasar kıymetlendirme yapılır. Ben bir taarruz yaptım, bu taarruz sonucunda ne kadar hasar verdim’ değerlendirirsiniz ki, rakibin imkan kabiliyetini bilesiniz ve ona göre bir hareket tarzı geliştiresiniz diye. Bu darbenin arkasında ABD vardı. En yetkililerinden birisini, Genelkurmay Başkanını bu bölgeye gönderdiler, Türkiye’de hasar kıymetlendirme yapması için. ‘Bölgede bu darbeyle ne çapta hasar verdik?’ Hatta bunun sadece fiziki değerleri de önemli değil. Psikolojik verileri de önemli.”

‘AKP ABD’NİN HEDEFLEDİĞİ REFLEKSLERİ GÖSTERİYOR’

ABD’nin darbe girişiminin başarılı olması durumunda sonuçları öngördüğü gibi başarısızlığın sonuçlarını da öngördüğünü ve buna göre harekete geçtiğini ifade eden Türker Ertürk, hükümetin şu anda attığı adımların da ABD’nin hedeflediği sonuçlar arasında olduğunu düşünüyor. Bu hedeflerden biri ise TSK’nın zayıflatılması:

“Her iki durum da emperyal projelere fayda sağlayacaktı. Darbe başarılı olsaydı zaten hizmetinde olacaktı. Darbe başarılı olmadı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin başarısız bir darbe girişiminden sonra ne tür refleksler verebileceğini ölçtüler, öngördüler. Şu an zaten o rotada ilerliyor iktidar. Bunu da öngördüler. Hem darbenin TSK’ya verdiği zarar var hem darbe sonrasının Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki AKP iktidarının karşı reflekslerinin TSK’ya verdiği zararlar var. Bunları öngördüler. Dunford işte bu zararları yerinde gözlemleyebilmek için geldi.”

‘RUSYA’YA YAKINLAŞMAYA KARŞI ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERİLDİ’

ABD’nin zararı yerinde tespit etmek istediği değerlendirmesinde bulunan Ertürk, bir diğer hedefin ise, Türkiye’yi başta Rusya olmak üzere Doğu’ya yakınlaşması ihtimalinin sonuçlarına ilişkin uyarmak olduğunu düşünüyor. ABD’yle çok uzun süre ‘içli dışlı’ olunduğuna dikkat çeken Ertürk, Türkiye’de terör örgütüyle bağlantılı kişilerin belirli amaçlarla kullanılabileceğini savunuyor:

“Aynı zamanda tabii ki mesajlar veriliyor. İktidarın, cemaatin lideri hakkında ne kadar maddi veriye sahip olduğunu yerinde görüyorlar. Bir rota değişikliği yapar mı Türkiye Cumhuriyeti, Doğu’ya, Rusya’ya, İran ve Çin’e doğru yaslanma refleksi, iradesi ne kadar var, onu da yerinde görüyor. Aynı zamanda aba altından sopa gösteriyorlar. Böyle bir rota değişikliğinde Türkiye’nin görebileceği zararları da bir şekilde gösterdiler.”

‘BU COĞRAFYAYI YAKARLAR’

“’Eğer Doğu’ya doğru savrulursanız, başınıza çok ciddi felaketler gelir, getiririz.’ Biliyorsunuz Türkiye’de Irak ve Suriye kaynaklı yaklaşık 4 milyon insan yaşıyor. CIA rakamları bunun 35 bininin terörist olduğunu söylüyor, daha da fazla. Bu coğrafyayı yakarlar. ABD tabii ki kadir-i mutlak değil. Ama biz neredeyse 52’den beri içli dışlıyız. Yani elleri kolları bu coğrafyanın içinde. Bu coğrafyayı yakarlar, ‘yakarızı’ da gösteriyorlar.” (Sputnik)

İlgili Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.