ABD olağanüstü hale hazırlanıyor

ABD olağanüstü hale hazırlanıyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın önümüzdeki saatlerde ülkenin Meksika sınırına duvar inşa edilmesi için olağanüstü hal ilan edeceği belirtildi.

A+A-

ABD Başkanı Donald Trump'ın önümüzdeki saatlerde ülkenin Meksika sınırına duvar inşa edilmesi için olağanüstü hal ilan edeceği belirtildi.

Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell yaptığı açıklamada, Trump'ın hükümetin bir kez daha kapanmaması için sunulan bütçe yasasını imzalayacağını ancak aynı anda olağanüstü hal ilan edeceğini söyledi.

McConnell'ın ardından Beyaz Saray da Trump'ın olağanüstü hal ilan edeceğini açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, yaptığı açıklamada, "Başkan bir kez daha sözünü tutarak duvarı inşa edecek, sınır koruyacak, ülkemizin güvenliğini sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Trump, olağanüstü hal ilan ederek diğer projelere ayrılan bütçeden duvar inşasına fon aktarımı yapma yetkisini eline almış olacak. 

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Trump'ın olağanüstü hal ilanına karşı yasal yollara başvuracağını duyurdu.

Trump'ın önüne gidecek olan bütçe yasasının hem Senato hem de Temsilciler Meclisi'nde bu gece oylanması bekleniyor.

Ne olmuştu?

ABD hükümeti yılbaşında Trump'ın duvar inşası için istediği 5.7 milyar dolarlık fon bütçede yer almadığı için 35 gün kapalı kalmıştı.

Kongre üyeleri ve danışmanları dün gece geç saatlere kadar, sınır güvenliği anlaşmasına varmak için bir süredir müzakereler yürüten iki partili komisyondan çıkan düzenlemeyi nihai hale getirmek için çalıştı.

Söz konusu komisyon, Amerikan tarihindeki 35 günlük en uzun süreli hükümet kapanması krizini geçici olarak sona erdirmek için kurulmuştu. Hükümeti 15 Şubat’a kadar açık tutacak bir tasarı geçirilmiş, bu sırada da komisyonun uzun vadeli bir çözüm üzerinde çalışması öngörülmüştü. Hafta başında nihayet komisyondan bir uzlaşma çıktığı haberleri geldi.

Komisyonun üzerinde uzlaştığı düzenleme Trump’ın duvar için istediği miktarı karşılamıyor, onun yerine sınırın 90 kilometrelik kısmı üzerinde bariyer inşası için 1,37 milyar dolar ayırıyor. Düzenleme ayrıca sınır geçiş noktalarında güvenlik taramaları için teknolojik yeniliklere, yeni gümrük görevlilerinin istihdam edilmesine ve insani yardımlara da ödenekler içeriyor.

Senato’nun Demokrat Azınlık Lideri Chuck Schumer, “Tüm iki partili anlaşmalarda olduğu gibi bu da karşılıklı tavizler vermenin ürünü. Her iki taraf da biraz verdi, biraz aldı” dedi.

Hükümetin tekrar kapanmaması için Kongre’nin tasarıyı cuma gece arısına kadar geçirmesi ve Başkan Donald Trump’ın da imzalaması gerekiyor.(T24)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.