ABD şirketlerinin %70'inde maaşlar rekor artışta

ABD şirketlerinin %70'inde maaşlar rekor artışta

ABD'de Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği (NABE) anketine göre, ücretler ilk çeyrekte ABD firmalarının % 70'inde rekor bir artış gösterdi.

A+A-

ABD'de Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği (NABE) anketine göre, ücretler ilk çeyrekte ABD firmalarının % 70'inde rekor bir artış gösterdi.  Ayrıca, malzeme maliyetlerinde bir artış bildiren panelistlerin net payı, sorunun ilk kez sorulduğu 1984'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Önümüzdeki üç ay içinde, yaklaşık % 71'i maliyetlerin tırmanmaya devam etmesini bekliyor. 84 NABE üyesinin katıldığı anket 4-12 Nisan tarihlerinde yapıldı.

İşletmelerin çoğu, tüketicilere daha yüksek maliyetleri başarıyla iletiyor. Ankete katılanların yaklaşık % 45'i bu maliyet artışlarının bir kısmını tüketicilere ilettiğini bildirirken, % 15'i bunların tamamını veya neredeyse tamamını ilettiğini bildirdi.

Geleceğe bakıldığında, ankete katılanların yaklaşık yarısı firmalarının önümüzdeki üç ay içinde fiyatlarını artırmasını beklerken, geri kalanların yaklaşık tamamı fiyatların değişmeyeceğini tahmin ediyor.

Panelistler büyük ölçüde firmalarındaki satışların önümüzdeki üç ay boyunca güçlü kalmasını bekliyor ve bunların neredeyse yarısı önümüzdeki yıl %25 veya daha az bir resesyon ihtimali gördü. Yaklaşık % 13'ü, olasılığı % 50'nin üzerine çıkardı.