ABD, TBMM'nin kararından endişeli

ABD, TBMM'nin kararından endişeli

ABD, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner yaptığı yazılı açıklamada, dokunulmazlığının kaldırılmasının, Türkiye genelinde ifade özgürlüğü üzerinde olumsuz bir etkisi olacağından endişeli olduklarını söyledi.

A+A-

Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda AB'den sonra bir tepki de ABD'den geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı, TBMM'de fezlekeleri bulunan milletvekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için yapılan anayasa değişikliği önerisinin 374 oyla kabul edilmesini 'Türkiye demokrasisinin kalitesini aşındırabilir' şeklinde yorumladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner yaptığı yazılı açıklamada, "ABD olarak, parlamentonun 100'den fazla milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını sağlayacak ve bugün kabul ettiği anayasa değişikliğinin, Türkiye genelinde ifade özgürlüğü üzerinde olumsuz bir etkisi olacağından endişe ediyoruz" dedi.

Sözkonusu anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına gönderilmesinin beklendiğine değinen Toner, demokratik toplumlarda ortak ilkenin, herkesin yasalar önünde eşit olduğunu vurguladı.

Durumu rahatsız edici olarak değerlendiren Toner, "Tartışmalı yada rahatsız edici olsa bile politik içerikli düşünce özgürlüğünün sıkıca korunması gerektiğine inanıyoruz. Bu özellikle bir ülkenin vatandaşları tarafından seçilmiş temsilcilerini içerince özellikle önemlidir" dedi.

ABD'nin, anayasa değişikliğini yakından izlemekte olduğunu da belirten Toner, "Bu değişiklik siyasi tartışma alanlarının daralması sonucuna yol açarsa, bu da Türkiye demokrasisinin kalitesini aşındırır" dedi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.