ABD'de kritik veri beklenenden iyi geldi

ABD'de kritik veri beklenenden iyi geldi

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, bugün açıklanan ABD Ağustos ayı tarım dışı istihdam verisinin "iyi" geldiğini ve para politikasının görünümünü değiştirmed

A+A-

ABD'de tarım dışı istihdamın Ağustos ayında 173,000 artarak beklentilerin altında büyümesi Fed'in bu ay faiz artırması olasılığının azaldığına işaret ederken, işsizlik oranı yüzde 5.1 ile yedi buçuk yılın en düşük seviyelerine geriledi ve maaşlar artış kaydetti.

Buna karşılık ABD'de Ağustos ayına ait istihdam rakamları istatistiklerin hazırlanma yöntemindeki bazı sorunlardan dolayı sonraki aylarda keskin şekilde yukarı yönlü güncellenebiliyor.

Ekonomistler hükümetin mevsimsel değişiklikleri veriye daha iyi yansıtabilmek için kullandığı modelin okulların başladığı dönemde en doğru rakamları göstermeyebileceğine dikkat çekiyorlar.

Uzmanlar ayrıca işverenlerin tipik olarak Ağustos ayında işsizlik anketini cevaplama oranlarının düşük olmasından dolayı verilerin bulanıklaşabildiğini belirtti.

Saatlik kazançlardaki artış da yüzde 2.2 olarak gerçekleşerek bir yıl önceki seviyelerinin üzerine çıksa da ekonomistlerin "sağlıklı" olarak tanımladığı yüzde 3.5 oranının altında kaldı. Bazı analistler maaşlardaki artışın yavaş kalmasının nedeni olarak petrol sektöründeki maaşların düşmesini gösteriyor.

ABD İmalat sektörü geçtiğimiz ay Ağustos'ta 2013'ten bu yana en çok istihdam kaybını yaşadı. Bu artış son beş ayın en düşük artışı olarak kayda geçti.

Daha önce Temmuz ayı için 215,000 olarak açıklanan tarım dışı istihdam artışı 245,000'e revize edildi.

Lacker: Para politikasının görünümünü değiştirmedi

 Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, bugün açıklanan ABD Ağustos ayı tarım dışı istihdam verisinin "iyi" geldiğini ve para politikasının görünümünü değiştirmediğini söyledi.

Lacker veriden kısa bir süre önce Fed'in faizleri yakında artırması gerektiğini savunuyordu.

ABD'de tarım dışı istihdamın Ağustos ayında 173,000 artarak beklentilerin altında büyürken işsizlik oranı yüzde 5.1 ile yedi buçuk yılın en düşük seviyelerine geriledi ve maaşlar artış kaydetti.

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.