ABD'de petrol stokları azaldı

ABD'de petrol stokları azaldı

ABD'de haftalık ham petrol stokları 0,6 milyon varil azalırken benzin stokları arttı

A+A-

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkede ticari ham petrol stoklarının geçen hafta bir önceki haftaya göre 0,6 milyon varil (yüzde 0,1) azalışla 510,8 milyon varile düştüğünü açıkladı. 

Piyasa beklentisi stokların 3,8 milyon varil artması yönündeydi. Bir önceki hafta ham petrol stokları 14,5 milyon varil azalarak, Nisan 1985'den bu yana en hızlı haftalık düşüşünü kaydetmişti.

ABD'de stratejik petrol stokları değişmeyerek, söz konusu haftada 695,1 milyon varilde kaldı. Bu dönemde ABD'nin ham petrol üretimi bir önceki haftaya göre günlük ortalama 35 bin varil artarak 8,49 milyon varile ulaştı.

Ülkenin ham petrol ithalatı da söz konusu haftada bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 993 bin varil artarak 8,06 milyon varile ulaştı.

Benzin stokları yüzde 0,2 arttı

Bu arada, ABD'nin haftalık benzin stokları da söz konusu haftada 0,6 milyon varil (yüzde 0,2) artarak 228,4 milyon varil oldu. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 0,34 milyon varil artış olması yönündeyken, benzin stokları bir önceki haftada da 4,21 milyon varil azalmıştı.

Küresel piyasalarda ham petrol fiyatları yükseldi

ABD'nin haftalık ham petrol stoklarının düşmesinin ardından küresel piyasalarda ham petrol fiyatlarında artış meydana geldi. ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 45,12 dolara, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı da 47,29 dolara yükseldi.

EIA verilerinin açıklanmasının ardından güne yükselişle başlayan New York Borsası'nda ise "pozitif seyir" devam ediyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.