AB'nin Moldova'ya da adaylık vermesi bekleniyor

AB'nin Moldova'ya da adaylık vermesi bekleniyor

AB liderler zirvesinde Ukrayna'nın yanı sıra Moldova'ya da aday ülke statüsü tanınması bekleniyor.

A+A-

Ukrayna'nın yanı sıra Moldova'ya da AB liderler zirvesinde aday ülke statüsü tanınması bekleniyor. Adaylık statüsü, AB'nin doğu sınırındaki bu küçük ülke için tarihi bir karar olacak.

DW Türkçe'deki habere göre Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş dördüncü ayını doldururken, Avrupa Birliği (AB) net bir siyasi mesaj vermek istiyor: 23-24 Haziran tarihlerinde yapılacak AB liderler zirvesinde Ukrayna ve Moldova için adaylık statüsü tanınması öngörülüyor. Rus işgali göz önünde bulundurulduğunda, yaklaşık sekiz yıl önce AB anlaşmalarına imza atan her iki ülke için de AB perspektifi sunulması güçlü sembolik anlam taşıyan tarihi bir karar olacak.

27 ülkeli AB'nin oybirliği ile karar alması gerekiyor. Her iki ülkeye de aday statüsü verileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya başbakanı Mario Draghi ve Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis 16 Haziran tarihindeki Kiev ziyaretleri sırasında zaten adaylık lehine açıklamalarda bulundular. AB Parlamentosu ve AB Komisyonu da Ukrayna ve Moldova'nın üyeliğe kabul edilmesi yönünde tavsiye bulundu. Ancak üyelik sürecinin ilerlemesi bazı somut koşullara bağlandı. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Ukrayna'nın da, Moldova'nın da "önemli reformları" uygulamak zorunda olduğunu söyledi.

AB üyesi Romanya sınırında olan Moldova AB üyeliği için resmi başvuruyu Mart 2022'de yaptı. Şimdi bu küçük ülkenin hayalini gerçekleştirip gerçekleştirmemek AB'ye kalmış durumda. Kasım 2020'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rus yanlısı aday Igor Dodon'a karşı zafer kazanan Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu hedeflerini DW'ye anlatmıştı. Ülkesinin yolsuzluk ve kötü yönetimden kurtulmasını istediğini söyleyen Sandu, bağımsız yargı ve hukukun üstünlüğü ilkelerine bağlı kalacağını ve "Avrupa'ya entegrasyonun cumhurbaşkanı" olacağını söylemişti. Bundan altı ay sonra Batı yanlısı partisi PAS genel seçimlerde yüzde 52 oy alarak zafer kazanmıştı.

AB halihazırda Moldova'nın en büyük ticari ortağı konumunda. Moldova ihracatının yüzde 70'ini başta Almanya ve Romanya olmak üzere AB ülkelerine yapıyor. Yurt dışında çalışmak için Moldova'yı terk eden yaklaşık 1 milyon Moldovalının çoğu AB'de yaşıyor ve çalışıyor. Bu kişilerin yaptıkları para transferleri gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 30'una tekabül ediyor. Romanya ile tarihsel bağları nedeniyle Moldovalıların üçte birinin Romanya vatandaşlığı da bulunuyor. 2014 yılından bu yana Moldova vatandaşlarının Schengen Bölgesi'nde vizesiz seyahat etmesi mümkün.