Açığa satış yasağı Takasbank'ın yeni sistemiyle kalkacak

Açığa satış yasağı Takasbank'ın yeni sistemiyle kalkacak

Takasbank'ın yeni bir otomasyon sistemini devreye almak için hazırlık yapıyor, Sistemin devreye alınmasıyla açığa satış yasağının kaldırılması planlanıyor.

A+A-

Borsa İstanbul'da 28 Şubat'tan bu yana açığa satış yasağı  uygulanıyor. Sermaye Piyasası Kurulu, Mart başında yaptığı açıklamayla  ikinci bir duyuraya kadar yasağın süreceğini açıklamıştı.

NTV'nin edindiği bilgiye göre, Takasbank'ın yeni bir otomasyon  sistemini devreye almak için hazırlık yapıyor. Sistemin devreye  alınmasıyla açığa satış yasağının kaldırılması planlanıyor.

Sistemin çok yakın bir zamanda faaliyete geçeceği ifade edilirken,  yasağın ilk etapta endeks 30 kağıtları ile kaldırılması bekleniyor.

Otomasyon sistemi ile satış emirleri bundan sonra bir kez  girilecek ve iptal edilene kadar hergün otomatik olarak yenilenecek.
Bu sayede aracı kurumların operasyonel yükleri hafifleyecek,  maliyetleri azalacak, piyasada sağlıklı fiyat oluşumu sağlanacak.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.