Ağbal: Mali disiplin sürecek

Ağbal: Mali disiplin sürecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yüksek bütçe performansında gelirlerdeki güçlü seyirin belirleyici olduğunu, önümüzdeki dönemde de mali disiplinin sürdürüleceğini söyledi

A+A-

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçedeki güçlü performansın Mayıs'ta da sürdürüldüğünü, bütçe performansında gelirlerdeki güçlü seyrin belirleyici olduğunu belirterek, önümüzdeki dönemde de mali disiplinin sürdürüleceğini söyledi.

Ağbal, yılın ilk beş ayına dair bütçe verilerinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, "Bütçedeki güçlü performansı 2016 Mayıs ayında da sürdürdük. Hem Mayıs ayında hem de Ocak-Mayıs döneminde bütçe fazlası verdik" dedi.

Maliye Bakanlığı verilerine göre 2015 Mayıs ayında 1.6 milyar TL fazla veren bütçe 2016 yılı Mayıs ayında 3.7 milyar TL fazla verdi.

Verilere göre 2015 yılı Mayıs ayında 5.5 milyar TL faiz dışı fazla bu yıl Mayıs ayında 8.7 milyar TL oldu.

Ağbal, "Ocak-Mayıs döneminde ise; 2015 yılındaki 2.4 milyar TL'lik bütçe açığına karşı bu yıl 9.1 milyar TL bütçe fazlası verdik. Böylece bu yılın ilk 5 ayında 2004'ten bu yana en yüksek bütçe fazlasını verdik" dedi.

Faiz dışı fazlada da güçlü bir performans sergilendiğini belirten Ağbal, "Mayıs ayında 8.7 milyar TL; Ocak-Mayıs döneminde ise 33,3 milyar TL faiz dışı fazla verdik. 2016 Ocak-Mayıs döneminde son 13 yılın en yüksek faiz dışı fazlasını verdik. Bu performansı bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere, dış ticaretteki sorunlara ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde ettik" dedi.

Yüksek bütçe performansında gelirlerdeki güçlü seyir belirleyici olduğuna dikkat çeken Ağbal, "Vergi dışı gelirlerde bütçe hedefimizin yüzde 58'ine yılın ilk beş ayında ulaşmış olduk" dedi.

Bütçe performansının mali disiplin politikasının en önemli göstergesi olduğuna da dikkat çeken Ağbal, "Önümüzdeki dönemde de mali disiplini sürdürmeye devam edeceğiz. Mali disiplin enflasyon ve cari açıkla olan mücadelemizi desteklemek, reformlara mali alan yaratmak ve ülkemizin risk algısını düşük tutmak için son derece önemlidir" dedi.

Ağbal, maliye politikasının reform programını ivmelendirecek şekilde uygulamaya devam edileceğine de dikkat çekerek, vergi ve harcama reformları ile ekonominin büyüme performansını geliştirecek, katma değeri yüksek yatırımları ve nitelikli istihdamı destekleyeceklerini de söylerine ekledi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.