AHİM, Bank Asya ortaklarını umutlandırdı

AHİM, Bank Asya ortaklarını umutlandırdı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Demirbank davasında,verdiği karar, halen TMSF'nin elinde olan Bank Asya'nın ortaklarını da umutlandırdı.

A+A-

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2001 yılında TMSF'nin el koyduğu Demirbank davasında, 'mülkiyet haklarını ihlal ettiği' için Türkiye'yi suçlu buldu ve yapılan itirazı reddetti. Karar, halen TMSF'nin elinde olan Bank Asya'nın ortaklarını umutlandırdı.

Meydan gazetesinde Gökmen Köse imzasıyla yayınlanan habere göre AİHM, 2001 krizi sonrasında el konulan ve ardından HSBC'ye satılan Demirbank ile ilgili emsal bir kararı onadı. AİHM, geçen temmuz ayında Demirbank hissedarlarının 2006 yılında açtığı davayla ilgili kararını verdi, 'mülkiyet haklarını ihlal ettiği' gerekçesiyle Türkiye'nin tazminat ödemesine hükmetti. Ardından Türkiye temyiz talebinde bulundu fakat AİHM bu talebi reddetti. Türkiye'nin ihlaller nedeniyle ne kadar tazminat ödeyeceği konusundaki karar, daha sonra açıklanacak. Cıngıllı Holding ve Sema Cıngıllıoğlu, AİHM başvurularında mahkeme masrafları da dâhil olmak üzere Türkiye'den toplam 744 milyon 350 bin Euro tazminat istiyor.

13 BİN HİSSEDAR DA HAKKINI ALABİLECEK
Demirbank'ın el konulduğu tarihte 13 bin küçük ortağı bulunuyordu. Bu ortaklar, davaları düzgün yürütülemediği için AİHM'ye başvuramamıştı. Fakat kararın gerekçesi 'mülkiyet hakkını ihlal' olduğundan, zaman aşımı geçerli olmuyor. Bu yüzden hissedarların da dava açıp tazminat almaları mümkün olacak.

TMSF'nin 2001 yılında el koyduğu bir diğer banka da Kentbank'tı. Yapılan başvurular sonucu AİHM Türkiye'yi haksız bulmuş ve "El koymanın dönemin hükümetinin baskısıyla ve Hazine'nin çıkarları gözetilmeksizin gerçekleştiği, dolayısıyla meşru olmadığı sonucuna varmıştır." kararını vermişti. AİHM, banka ortaklarına ise 4.1 milyar dolar tazminat ödenmesine hükmetmişti.

AİHM'nin Demirbank ve Kentbank hakkında verdiği karar, Bank Asya ortakları için umut oldu. BDDK, Bank Asya'ya da benzer gerekçelerle el koymuştu. 300'e yakın Bank Asya ortağı BDDK aleyhine dava açmıştı. Türkiye'de hukuk yolları tıkandığında ise ortaklar davayı AİHM'ye taşıyabilecek.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.