Akbank ilk çeyrek karını açıkladı

Akbank ilk çeyrek karını açıkladı

Akbank 2015 yılı 1. çeyrek bilançosuna göre konsolide olmayan net karını 731.801.000 TL olarak açıkladı.

A+A-

Akbank 2015 yılı 1. çeyrek bilançosuna göre konsolide olmayan net karını 731.801.000 TL olarak açıkladı. Bankanın 2014 yılı 12 aylık net karı 3.159.678 TL olarak gerçekleşmişti.
Akbank’ın, ilk üç aylık konsolide net kârı 785 milyon TL oldu.

Bankanın 2015 yılı ilk üç aylık finansal sonuçlarını değerlendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Yurtdışı piyasalardaki çeşitli belirsizlikler, ülkemizdeki kur ve faizlerdeki dalgalanmalar ve bankacılık sektöründeki düşen büyüme hızına rağmen geçtiğimiz yıl sonuna kıyasla aktiflerimizi yaklaşık yüzde 7 büyüterek 233 milyar TL’nin üstüne çıkardık. Aynı dönemde, nakdi ve gayrinakdi kredilerimizle ekonomimizin büyümesine sağladığımız desteği yaklaşık 174 milyar TL’ye yükselttik.” dedi.

Akbank’ın 2015 yılının ilk çeyreğinde 1 milyar 18 milyon TL brüt kâr elde ettiğini açıklayan Binbaşgil, “Brüt kârı üzerinden 233 milyon TL vergi karşılığı ayıran bankamızın konsolide net kârı 785 milyon TL oldu.” dedi.

“Kredilerimizle reel sektöre sağladığımız desteği yaklaşık 133 milyar TL’ye çıkardık.”

Türkiye’nin ihracata dayalı bir büyüme modelini benimsediğini hatırlatan Binbaşgil, “ihracata dayalı bir büyüme modelinin Türkiye’yi daha da ileri taşıyacağına, çok daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyümeyi destekleyeceğine inanıyoruz. Bu modelin merkezinde ise firmalarımız bulunuyor. Bu sebeple KOBİ’ler dahil tüm tüzel müşterilerimizin gelişimine ayrı bir önem veriyoruz. Akbank olarak ülkemizin ihracata dayalı büyüme modelini destekleyecek politikalar üretiyoruz. Reel sektöre sağladığımız desteği yaklaşık 100 milyar TL’si nakdi kredi olmak üzere toplamda yaklaşık 133 milyar TL’ye çıkardık.” dedi.

Binbaşgil, Akbank’ın avantajlı koşullarla tüketicilere destek olmayı sürdürdüğünü de ekleyerek, “Yılın ilk çeyreğinde tüketici kredileri ve kredi kartlarıyla sağladığımız finansman desteği 41 milyar TL’nin üstüne çıktı.” dedi.

“Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz.”

Akbank’ın büyümesini sağlıklı şekilde sürdürdüğünü vurgulayan Binbaşgil, “1. çeyrek sonu itibarıyla takipteki kredi oranımız yüzde 1.7 seviyesinde bulunuyor. Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz.” dedi. Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Binbaşgil, Akbank’ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yaklaşık yüzde 186 oranında karşılık ayırdığının altını çizdi.

“Toplam mevduatımız yaklaşık yüzde 6 artışla 130 milyar TL’ye ulaştı.”

Tasarruf bilincini tabana yaymaya yönelik çalışmalarının bankanın mevduatına olumlu yansımasından memnuniyet duyduklarını söyleyen Binbaşgil, “Toplam mevduatımız yaklaşık yüzde 6 artışla 130 milyar TL’ye ulaştı.” dedi.

“Başarılı yurtdışı borçlanma işlemleriyle ekonomimize uygun maliyetlerle kaynak sağlamaya devam ettik.”

Mart 2015 sendikasyonuyla uluslararası piyasalardaki hareketliliğe rağmen maliyetleri düşürmeyi başardıklarının altını çizen Binbaşgil, “Ocak ve Mart’ta 500’er milyon dolar tutarında iki eurobond ihracı gerçekleştirdik. Şubat’ta ise nominal 407.3 milyon TL tutarında, Türkiye’nin ilk ipotek teminatlı menkul kıymet ihracını tamamladık. Mart ayında da yaklaşık 1.2 milyar dolarlık sendikasyon kredisi aldık. Başarılı yurtdışı borçlanma işlemleriyle ekonomimize uygun maliyetlerle kaynak sağlamaya devam ettik.” dedi.

“2014 başından bu yana direkt kanalları tercih eden müşterilerimiz yüzde 120 artışla 1.5 milyona yükseldi.”

Bankacılığın geleceğinin mobil uygulamalardan geçtiğinin ve Akbank’ı geleceğe hazırladıklarının altını çizen Binbaşgil, “Akbank olarak mobil teknolojilere ve IT’ye her sene yıllık ortalama 120 milyon dolar civarında yatırım yapıyoruz. Yaptığımız yatırımların karşılığını da görüyoruz. 2014 yılı başından bu yana direkt kanalları tercih eden müşterilerimiz yüzde 120 artışla 1.5 milyona yükseldi. Akbank Direkt Mobil de, geçtiğimiz yıl Barselona'da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi'nde ‘Dünyanın En İyi Akıllı Telefon Uygulaması’ olarak seçildi. Bu ödülü kazanan ilk ve tek Türk bankasıyız.” dedi.

“Üst üste 4. kez Türkiye’nin En Değerli Banka Markasıyız.”

Akbank’ın başarılarının 2015’te de farklı platformlarda ödüllerle takdir görmeyi sürdürdüğünü söyleyen Binbaşgil, “Brand Finance tarafından gerçekleştirilen ‘Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası-2015’ araştırmasında üst üste 4. kez ‘Türkiye'nin En Değerli Banka Markası’ olduk. Ayrıca dünyanın en değerli banka markalarının bulunduğu sıralamada 81. sırada yer alarak önemli bir başarıya da imza attık. Hesaplanan marka değerimizi de yaklaşık %27 artışla 2,5 milyar doların üstüne çıkardık.

Bunun yanında, Global Finance Akbank’ı bir kez daha ‘Türkiye’nin En İyi Bankası’ seçti. Akbank ayrıca aynı yayının gerçekleştirdiği 'Dünyanın En İyi Hazine ve Nakit Yönetimi 2015' araştırmasında ‘Türkiye'nin En İyi Nakit Yönetimi Bankası' seçildi.” dedi.

Akbank’ın, hisse senedi analistlerinin yatırım tavsiyelerinde Türk bankaları arasında öne çıktığını vurgulayan Binbaşgil, “Bu durum, yatırımcıların Akbank’ın başarılı performansı ile büyüme potansiyeline olan inancının önemli bir yansıması. Bankamızın başarılarının arkasında ‘Kalıcı Liderlik’ vizyonuna kenetlenmiş Akbanklılar yer alıyor. Başta çalışanlarımız olmak üzere bizlere destek olan ve güvenen tüm müşterilerimize ve hissedarlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.  

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.