Akçansa hakkında soruşturma

Akçansa hakkında soruşturma

Rekabet Kurumu tarafından Akçansa'ya rekabetin ihlali hakkında soruşturma açtı. İş Yatırım ceza tutarının 30-60 milyon TL arasında olabileceğini açıkladı

A+A-

Rekabet Kurumu tarafından Akçansa'ya rekabetin ihlali hakkında soruşturma açtı. İş Yatırım ceza tutarının 30-60 milyon TL arasında olabileceğini açıkladı.

Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından KAP'a yapılan açıklamada, İzmir Bölgesindeki Hazırbeton faaliyetleri nedeniyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4.maddesini ihlal edilip edilmediğinin tespiti için şirket hakkında soruşturma açıldığına karar verildiğini bildirdi.

İş Yatırım tarafından yayınlanan konu ile ilgili bilgi notunda gelişme şu şekilde değerlendirildi:

Akçansa KAP’a yaptığı açıklamada Rekabet Kurumu'nun Akçansa’nın İzmir Bölgesindeki Hazırbeton faaliyetleri nedeniyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4.maddesini ihlal edilip edilmediğinin tespiti için soruşturma açtığı belirtildi. Rekabet Kurumu’nun 2016 yılının ilk aylarında Ege ve Akdeniz bölgelerinde bazı çimento üreticilerine hazır beton faaliyetleri nedeniyle şirketlerin cirolarının %2-%4’ne tekabül eden cezalar kesmişti. Bu oranlar dikkate alındığında soruşturmanın Akçansa’nın aleyhine sonuçlandığı durumda şirketin 2016T cirosu üzerinden kesilebilecek cezayı 30-60 milyon TL olarak tahmin ediyor ve Akçansa’nın 2016T net kar rakamını %10-%20 aşağıya çekebileceğini öngörüyoruz.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.