Akenerji kur riskini azalttı

Akenerji kur riskini azalttı

Akenerji, Yapı Kredi Bankası ile 1.1 milyar dolarlık kredi borcunun refinansmanı için anlaşma imzaladı.

A+A-

Akenerji, Yapı Kredi Bankası ile 1.1 milyar dolarlık kredi borcunun refinansmanı için anlaşma imzaladı. Geri ödemenin bir bölümü TL cinsinden yapılandırıldığı için Akenerji'nin kur riski azalmış oldu.

Akenerji, operasyonlarını sağlıklı bir mali yapı içinde sürdürmek ve nakit akışını rahatlatmak amacıyla proaktif yaklaşım göstererek Yapı Kredi ile 1,1 milyar dolar tutarında mevcut kredilerin refinansmanı amacıyla kredi sözleşmesi imzaladı. Sözleşmenin imzalanması ile Yapı Kredi, bugüne kadar özel bir banka tarafından tek bir şirket için tek seferde verilen en yüksek tutarlı krediyi sağlamış oldu.

Akenerji refinansman kredisini, bir yılı anapara ödemesiz olmak üzere toplam 12 yılda geri ödeyecek. Kredinin bir kısmının Türk Lirası olarak belirlenmesi sayesinde ise döviz kurundaki dalgalanmadan kaynaklanan risk azaltılmış olacak.

Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:
"Gerek makroekonomik ortam, gerek Türkiye’ye özgü politik/ekonomik koşullar ve volatilite göz önünde bulundurulduğunda, yaptığımız finansman anlaşmasının mevcut piyasa koşullarında oldukça başarılı bir adım olduğunu görüyoruz. Şirketimizin finansal yapısını güçlendirmek ve değişen piyasa şartlarına mukavemeti artırmak için, gerek iştiraklerin reorganizasyonu gerek finansal yapının sağlamlaştırılması başta olmak üzere önemli atılımlar gerçekleştirdik. Bu anlaşma ile Akenerji olarak tedbirlerimizi öngörülü bir şekilde alarak, borç ödeme kapasitemizi piyasa koşulları gereği yeniden dizayn etmiş olduk. 25 yıldır olduğu gibi bundan sonra da uzun vadeli stratejilerle enerji sektöründeki varlığımızı güçlendirmeye devam edeceğiz."

Yapı Kredi Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Feza Tan ise “Bu anlaşma, Yapı Kredi olarak enerji sektörünün finansmanında halen büyüme odaklı bir stratejimiz olduğunun en net ifadesi. Bankamız, proje finansmanı alanında Türkiye’nin öncülerinden biri olarak enerji sektörüne bugüne kadar yaklaşık 10 milyar dolar kaynak sağladı" dedi.

Elektrik üretiminin yanı sıra, toptan enerji ticareti alanında da faaliyet gösteren Akenerji, mevcut 388 MW yenilenebilir enerji kaynağına dayalı kurulu gücüne ek olarak, geçen yıl devreye aldığı Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali ile toplam kurulu gücünü 1.292 MW seviyesine çıkardı. Son 6 yıl içerisinde 10 santral devreye alan Akenerji, 198 MW kurulu güce sahip Kemah Hidroelektrik Santrali’nin projelendirme çalışmalarına da devam ediyor. 

--------------------------------

AKENERJİ NEDEN REFİNANSMAN YAPIYOR

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.