Aksa Enerji'den Madagaskar hamlesi

Aksa Enerji'den Madagaskar hamlesi

Aksa Enerji, Madagaskar'da 120 MW santral kurulması için Mauritius'ta yerel ortakla şirket kurdu

A+A-

Aksa Enerji Madagaskar'da 120 megawatt (MW) kurulu güçte bir HFO santralinin kurulması ve üretilen elektriğin 20 yıl süre ile garantili satışının yapılması amacıyla Mauritius'ta yerleşik Aksaf Power adında bir şirket kurdu.

Aksa Enerji'den KAP'a yapılan açıklamada yeni kurulan şirketin yüzde 58.35'inin Aksa Enerji'ye yüzde 41.65'inin yerel ortağa ait olduğu belirtildi.

Açıklamada Aksaf Power'ın, Madagaskar'ın elektrik ve su hizmetlerini üstlenen devlet şirketi Jiro Sy Rano Malagasy ile yaptığı anlaşma çerçevesinde avans ve teminatların alınmasından sonra projeye başlayacağı kaydedildi.

Proje kapsamında, bu yıl son çeyrekte inşaata başlanması ve 2017 yılı içerisinde kademeli olarak elektrik üretimi ve satışına geçilmesi planlanıyor.

Açıklamada ayrıca "...ABD Doları cinsinden ve yüksek kapasite ile enerji üretecek olan Madagaskar santralimiz, döviz borçluluğumuzu doğal bir mekanizma ile hedge etmemizi, karlılığımızı artırmamızı ve satış hacmimizi yükseltmemizi sağlayacaktır" denildi.

Sözkonusu proje Aksa Enerji'nin Gana'da yatırımı devam eden ilk projesinin ardından Afrika kıtasındaki ikinci proje konumunda bulunuyor. Şirket, halihazırda görüşmelerinin devam ettiği diğer Afrika ülkelerindeki potansiyel projelerin de olduğunu belirtti. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.