Albaraka Türk sermayesini artırdı

Albaraka Türk sermayesini artırdı

Albaraka Türk, çıkarılmış sermayesini tamamı bedelli karşılanmak  suretiyle yüzde 50 oranında artırarak 900 Milyon TL’den, 1 Milyar 350  milyon TL’ye yükseltti.

A+A-

Albaraka Türk, Deniz Yatırım  aracılığıyla, çıkarılmış sermayesini tamamı bedelli karşılanmak  suretiyle yüzde 50 oranında artırarak 900 Milyon TL’den, 1.35 milyar TL’ye yükseltti. Bankaya nakit sermaye girişi gerçekleşmiş olup tescil  işlemlerinin ardından süreç tamamlanmış olacak. Gerçekleştirilen işlem  ile birlikte Bankanın sermaye yeterlilik oranı yüzde 14’ün üzerine  çıkmış oldu.

Konuyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Melikşah Utku  "Gerçekleştirdiğimiz  sermaye artışı ile şu anki güçlü finansal yapımızı daha da  kuvvetlendirmeyi, önümüzdeki dönemlerde büyüme için ilave kapasite  yaratmayı ve sürdürülebilir karlılığımızın devamlılığını sağlamayı  hedefliyoruz" dedi.

"Sermaye yeterlilik oranına yaklaşık %1,30 katkı sağlanacak"

Melikşah Utku  "2019 yılını bitirirken tamamlanan sermaye artışı  sonrasında 2019 yılsonu mali tablolarımızda sermaye yeterlilik  oranımızda yaklaşık %1,30 artış olacak. Böylelikle bankamızın  hâlihazırda oldukça kuvvetli ve yasal sınırların üzerinde olan Sermaye Yeterlilik Oranları daha da güçlenerek, bankamızın sektördeki rekabet  avantajını artıracak. Önümüzdeki dönemde büyüme stratejilerimiz  doğrultusunda ilave kapasite ile kredi taleplerinin karşılanarak uzun  vadeli sürdürülebilir karlılığın devamını hedefliyoruz. Dolayısıyla,  bu kararın Bankamızın tüm paydaşlarına olumlu yansımaları olacaktır.

Gerçekleştirdiğimiz işlem, hissedarlarımızın bankamıza ve ülke  ekonomisine duyduğu güvenin net bir yansıması olmuştur. Bahreyn’de  yerleşik Dallah Al Baraka Holding Co. % 15,36’lık bir oranla Bankamızın hissedarları arasına katılmıştır. Bu vesileyle sektörünün  ilk ve Borsa İstanbul’da halka açık tek katılım bankası olan Albaraka Türk adına kurulduğu günden bugüne kadar bize güvenlerini eksik  etmeyen tüm hissedarlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Utku ayrıca, “Sermaye Artırımını açıkladığımız ilk günden bu yana  piyasalar sermaye artışımızı olumlu karşıladı. Bu süreçte Borsa İstanbul’da Albaraka Türk hissesi 1,20 TL den 1,40 TL’lere kadar  yükseldi. Bu tablo sadece mevcut hissedarlarımızın değil piyasa  tarafından da sermaye artırım işlemimizin olumlu karşılandığının  göstergesidir” değerlendirmesinde bulundu.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.