Alibaba 1 milyarlık halka arza hazırlanıyor

Alibaba 1 milyarlık halka arza hazırlanıyor

Çin’in önde gelen e-ticaret şirketi Alibaba Group, ABD tarihinin en büyükleri arasında yer alabilecek halka arza hazırlanıyor.

A+A-

Çin’in önde gelen e-ticaret şirketi Alibaba Group, ABD tarihinin en büyükleri arasında yer alabilecek halka arza hazırlanıyor.

 Alibaba, uzun zamandır beklenen bir hareketle dün halka arz için ABD'de resmen başvuruda bulunarak, halka arzla en az 1 milyar dolarlık hisse satmayı beklediğini açıkladı.

Alibaba'ya ilişkin bilgiler, teknoloji endüstrisinin Twitter’dan beri en büyük halka arz için hazırlandığını gösteriyor. Şirketin piyasa değerinin halka açıldığında 195 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Şirket geçen mali yılın mart ayı ile sona eren 9 aylık döneminde yaklaşık 6,5 milyar dolar gelir elde ederken, net karı 2,9 milyar dolar oldu.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan PrivCo Üst Yöneticisi Sam Hamadeh, Alibaba’nın ABD tarihindeki tüm halka arzların en güçlüsü olacağını ifade etti. Hamadeh, halka arzla, şirketin piyasa değerinin 195 milyar dolara ulaşabileceğini öngörüyor.

 Alibaba, halka arzda ne kadar satış yapılacağını, fiyat aralığının ne olacağına yönelik bir açıklama yapmadı. Halka arz sürecinde ilerleme kaydedildikçe bu ayrıntılar ortaya çıkmaya başlayacak. Analistler, Alibaba hisselerinin halka arz sürecinin muhtemelen 3-4 ayı bulabileceğini tahmin ediyor.

Çin'de internetten yapılan alışverişlerin yaklaşık yüzde 80'ini Alibaba sitesinden yapılan satışlar oluşturuyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.