Alman mahkemesi, Erdoğan'ın talebini reddetti

Alman mahkemesi, Erdoğan'ın talebini reddetti

Alman temyiz mahkemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Axel Springer CEO'su hakkında kısıtlama talebini reddetti

A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Alman yayın kuruluşu Axel Springer'in CEO'su Mathias Doepfner'in, Erdoğan için yazılan bir şiirden kullandığı "küçültücü" bir kelimenin ardından tekrar bu şiiri kullanmaması için istediği kısıtlama talebini alt mahkemenin ardından Alman temyiz mahkemesi de reddetti.

Erdoğan, Alman bir komedyenin kendisi hakkında Mart ayında okuduğu taciz edici şiirden bir kelimeyi kullandığı için CEO'ya kısıtlama kararı istemişti.

Almanya ulusal televizyonda yayınlanan bir programda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında hiciv içeren şiir okuduğu için bir komedyeni yargılaması için Türkiye'nin resmi talepte bulunmuş, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Erdoğan hakkında Alman televizyonunda hicvedici müstehcen şiir okuyan komedyenin yargılanması talebini Almanya'nın kabul ettiğini söylemişti.

Temyiz mahkemesi Mayıs ayında Erdoğan'ın talebini reddeden alt mahkemenin kararın arkasında durarak Doepfner'in açıklamalarının Almanya'nın ifade özgürlüğü yasaları kapsamında korunduğunu belirtti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.