Alman siyasetçi ve aktivistlerden Erdoğan'a suç duyurusu

Alman siyasetçi ve aktivistlerden Erdoğan'a suç duyurusu

Alman siyasetçi ve aktivistler Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu

A+A-

Alman parlamenterler, insan hakları aktivistleri ve tanınmış bazı isimler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve bazı danışmanları hakkında terörle mücadele operasyonları kapsamında "savaş suçu" işlendiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Almanya ve Türkiye arasındaki ilişkiler Alman parlamentosunun 1915 yılında Ermenilerin Osmanlı güçleri tarafından öldürülmesini "soykırım" olarak tanıdığı yasa sonrası gerilmiş ve Ankara tepki olarak Berlin büyükelçisini istişareler için Ankara'ya çağırmıştı.

Federal savcıya iletilen suç duyurusunda avukatlar Britta Eder ve Petra Dervishaj, "Müvekkillerimiz, Uluslararası Suç Yasası kapsamında Türkiye'deki sistematik savaş suçları hakkında suç duyurusu yapmayı, Federal Cumhuriyet'te bir etik zorunluluk olarak görüyor" dedi.

Savcının sözcülerinden biri ise suç duyurusunun henüz yapılıp yapılmadığını doğrulayamayacağını söyledi.

Suç duyurusu aynı zamanda eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, bazı Türk siyasetçiler ve hükümet, asker ve polis teşkilatı üyelerini de hedef alıyor.

Girişimin arkasında Alman şarkı yazarı Konstantin Wecker, aktör Rolf Becker, bazı avukatlar, insan hakları temsilcileri ve Sol Parti üyeleri bulunuyor.

Sol Parti yasa yapıcılarından Ulla Jelpke, suç duyurusunun ana hedefinin Türkiye'deki Kürt azınlıklara yönelik işlenen suçlar hakkında kamuoyunda farkındalık yaratmak olduğunu belirtti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.