Almanları Çin sermayesi korkusu sardı

Almanları Çin sermayesi korkusu sardı

Almanya, yabancıların hisse alımlarında güvenlik soruşturması için taban oranı yüzde 25'ten yüzde 10'a çekti.

A+A-

Almanya, yabancıların hisse alımlarında güvenlik soruşturması için taban oranı yüzde 25'ten yüzde 10'a çekti. Yabancıların Alman şirketlerine ortak olmasını zorlaştıracak bu tedbirin özellikle Çin'e karşı alındığı belirtiliyor

Almanya, Avrupalı olmayan kuruluşların Alman şirketlerinde hisse alması öncesinde yapılan güvenlik soruşturması için ölçü olan hisse oranını yüzde 25'ten yüzde 10'a düşürdü.

Bir yetkilinin verdiği bilgiye göre kritik önemdeki altyapının korunması amacıyla alınan bu önlem, özellikle Çinli yatırımcıların satın alma girişimlerine karşı alındı.

Yetkili, hükümetin bugün aldığı karara göre, bazı sektörlerdeki satın almalara hükümet kamu güvenliği gerekçesiyle müdahale edebileceğini söyledi.

Bunun için daha önce geçerli olan hisse alım oranı yüzde 25 iken bundan böyle yüzde 10 olacak.

Devlet destekli bazı Çin şirketlerinin Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde önemli teknolojilere giderek daha fazla katılmaları, kaygı yaratıyor.

Buna karşılık Çin, kendi şirketlerinin yabancılara geçmesine engel oluyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.