Almanya 15 milyar euroluk doğal gaz stoklayacak

Almanya 15 milyar euroluk doğal gaz stoklayacak

KfW üzerinden 15 milyar euro değerinde kredi alacak olan doğal gaz pazarından sorumlu şirket Trading Hub Europe, doğal gaz satın almak ve depoları doldurmak için likidite elde etmiş olacak.

A+A-

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck'in, Almanya'da doğal gaz tasarrufunu amaçlayan planlarının  ayrıntıları belli oldu. Alman haber ajansı dpa'nın hükümete yakın çevrelerden aldığı bilgilere göre, Habeck, bu önlemlerle elektrik üretimi ve sanayii için kullanılan doğal gaz miktarını azaltmayı ve böylece gaz depolarının doluluk oranını artırmayı amaçlıyor. Deutsche Welle'nin haberine göre Söz konusu plan çerçevesinde federal hükümetin milyarlarca euro yatırım yapması gündemde.

Gaz tasarrufunu garanti altına almak amacıyla, Alman devletine bağlı kalkınma bankası KfW üzerinden 15 milyar euro değerinde kredi verilecek. Bu kredi ile, doğal gaz pazarından sorumlu şirket Trading Hub Europe, doğal gaz satın almak ve depoları doldurmak için likidite elde etmiş olacak.

Gaz depolarının mevcut durumda hâlâ doldurulabildiğini ancak bunun maliyetinin yüksek olduğunu belirten Habeck, "Duruma göre yeni önlemler almayı sürdüreceğiz" dedi.