Almanya’nın yurt dışı net varlıkları 1,8 trilyon euro

Almanya’nın yurt dışı net varlıkları 1,8 trilyon euro

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Almanya’nın net yurt dışı varlıklarının ticaret fazlasından dolayı son yıllarda artarak 2017 yıl sonunda 1,8 trilyon euroya ulaştığını bildirdi.

A+A-

Almanya Merkez Bankası aylık raporunda, ülkenin artan net yabancı  varlıklarının son 10 yıldaki cari fazlasını yansıttığını belirtti.

Raporda, Almanya’nın net yurt dışı varlıklarının artış hızının küresel  mali kriz döneminde yavaşladığı hatırlatılarak, net yurt dışı varlıklarının  ticaret fazlasından dolayı son yıllarda artarak 2017 yıl sonunda 1,8 trilyon  euroya ulaştığı ifade edildi. Bu rakam da ülkenin Gayri Safi Milli Hasıla’nın  yüzde 54’üne denk geliyor.

Almanya’nın yabancı ülkelerdeki yatırımlarının 2008-2017 arasında  ortalama yıllık toplam getirisi de (finansal türevler hariç) yüzde 3,7 olarak  kayıtlara geçti.

TİCARET FAZLASI 245 MİLYAR EURO

Almanya Federal İstatistik Ofisi'ne (Destatis) göre, ülkenin bu yılın  ocak-ekim dönemindeki toplam ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1  artarak 1 trilyon 105 milyar avroya yükselirken, ithalatı da yüzde 6,6 artarak  912,8 milyar avroya çıktı. Böylece ülkenin ticaret fazlası bu yılın ilk dokuz  ayında 192,5 milyar avro oldu.

Avrupa’nın en büyük ve dünyanın dördüncü büyük ekonomisine sahip  Almanya, geçen yıl 1 trilyon 279 milyar euro ihracat yaparken, ithalatı da 1  trilyon 34 milyar euro da kalmıştı. Ülkenin ticaret fazlası da bir önceki yıla  göre 4 milyar azalarak yaklaşık 245 milyar euro olmuştu.

IMF ve Avrupa Komisyonu uzun zamandır Almanya'ya, küresel ekonomik  dengesizlikleri azaltmak için, maaşları ve yatırımları yükselterek iç talebi  artırma çağrısı yapıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.