Barış SOYDAN

Barış SOYDAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Almanya'yla kriz büyürken bu ülkeye ihracat nasıl artıyor?

A+A-

Almanya’yla gerilim büyürken Türkiye’nin bu ülkeye ihracatı gaz kesmeden artmaya devam ediyor. Ağustos'ta ihracat Almanya’ya yüzde 11,3, Avrupa Birliği ülkelerine ise yüzde 12 arttı. Bir önceki ay da Almanya’ya ihracat yüzde 28,2 artmıştı. Nedir bu işin sırrı?

Bu soruya yanıt aramaya en büyük ihracatçı firmalar listesine göz atarak başlayalım. Türkiye'nin en çok ihracat yapan 7 firması şöyle sıralanıyor:

 

1.Ford

2.Tofaş (Fiat)

3.Oyak-Renault

4.Kibar Dış Ticaret A.Ş (Hyundai)

5.TÜPRAŞ

6.Vestel

7.Toyota

 

Bu listede dikkat çeken nokta, TÜPRAŞ ve Vestel dışındakilerin, otomotiv şirketleri olmaları. Geçen yıl 22 milyar 184 milyon dolar otomotiv ihracatı gerçekleştirildi. Sektör toplam ihracattan yüzde 27,2 pay aldı. İkinci sıradaki hazır giyim ve konfeksiyon, yüzde 12,5 pay ile epey geriden onu izledi.

Otomotiv şirketlerinin üretim planlaması küresel ölçekte yapılıyor. Ford’un, Toyota’nın hangi modeli, hangi ülkede üreteceği Amerika’daki, Japonya’daki merkezlerinde belirleniyor.

Örnek olarak Toyota’nın Türkiye’de üretmeye başladığı C-HR modelini alalım.

Toyota önce hibrit bir SUV modeli geliştirmeye karar verdi. Sonra bu modeli Avrupa’da hangi ülkelerde üretebileceğine baktı. Toyota’nın Avrupa’da, Türkiye’nin yanı sıra, Çek Cumhuriyeti, Portekiz, Polonya gibi dokuz ayrı ülkede fabrikası bulunuyor. Japonya’daki yönetim, ücret seviyesi, enerji maliyeti, hedef pazara yakınlık gibi parametrelerden yola çıkarak Türkiye’de karar kıldı. Ve Adapazarı’ndaki fabrikasına az buz değil, 450 milyon dolarlık ek yatırım yaptı.

C-HR, geçen Kasım’da banttan iner inmez satış rekorları kırmaya başladı. Bunun da etkisiyle Toyota bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre üretimini yüzde 210 artırdı. (Şirketin üst düzey bir yöneticisi, bu satırların yazarına, “Sene sonunda Türkiye’in en çok ihracat yapan firmaları listesinin zirvesinde Toyota’yı görürseniz şaşırmayın” demişti.)

Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin otomotiv ihracatına (resmi veya fiili) yaptırım uygulamaya kalkışması, Toyota’ya, Ford’a yaptırım uygulamak anlamına gelir. Küresel kapitalizmin kurallarını bozmak anlamına gelecek böyle bir adımı atmak kolay değil.

“Hiç bir zaman böyle bir adım atılmaz” demiyorum. Ama böyle bir adım için bana kalırsa, bugünkünden çok daha büyük bir krizin olması gerekir.

Diğer yandan Türkiye’nin Avrupa ülkeleri için dev bir pazar olduğu gerçeğini gözden uzak tutmamak gerek. Türkiye, Almanya'nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında 14. sırada bulunuyor. Bu ülke geçen yıl Türkiye'ye 22,4 milyar Euro'luk ihracat gerçekleştirirken 14,4 milyar Euro'luk ithalat yaptı. Örneğin 2016’da Türkiye’de en çok satılan otomobil markası, Volkswagen’di.

Üstelik, Ford, Toyota, Renault, Hyundai’nin aksine VW, Türkiye’de üretim bile yapmıyor.

Almanlar talebi karşılayabilmek için geçtiğimiz yıl Almanya’dan 101 bin 761 adet binek otomobil, 33 bin 772 adet hafif ticari araç getirdiler.

ALTYAPI - ÜSTYAPI

Marx, bir altyapı kurumu olan ekonominin “son tahlilde”, bir üstyapı kurumu olan devleti belirlediğini söylemişti. “Sakallı” eğer haklıysa, Volkswagen, Mercedes, BMW, Siemens gibi şirketlerin, Türkiye ile ilişkilerin kopmasını engellemek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.