Alternatifbank'ın tamamı Katarlıların oluyor

Alternatifbank'ın tamamı Katarlıların oluyor

Yazıcılar Holding, Alternatifbank A.Ş'deki yüzde 25 oranındaki hisselerini de satma kararı aldı

A+A-

Yazıcılar Holding, Alternatifbank A.Ş'deki yüzde 25 oranındaki hisselerini  de satma kararı aldı

Yazıcılar Holding tarafından KAP'a , Alternatifbank A.Ş'de sahip olduğu hisselerinin The Commercial Bank of Qatar'a satılmasına karar verildiği yönünde açıklama yapıldı. Açıklamada hisse satış bedeli 222.5 milyon dolar olarak belirtildi. Bankanın 2013'te de yüzde 70 civarında hisesi Yazıcılar Holding tarafından CBQ'ya satılmıştı

Şirketten gelen açıklama şöyle,

Bağlı ortaklığımız Anadolu Endüstri Holding A.Ş. (AEH)'nin 18.07.2016 tarihli yönetim kurulu kararı ile AEH'nin Alternatifbank A.Ş.'de sahibi olduğu % 25 oranındaki 192.500.000 adet nama yazılı hisse ilgili olarak The Commercial Bank of Qatar (CBQ) ile 18 Temmuz 2013 tarihinde akdedilen "Hissedarlar Sözleşmesi" çerçevesinde hisse satış hakkının kullanılmasına karar verilmiştir. Hisse satış bedeli, Hissedarlık Sözleşmesi'ndeki taban fiyat yöntemine göre 18.07.2016 tarihi itibariyle 222,5 milyon dolar hesaplanmış olup, bu konuya ilişkin bildirim bugün itibariyle CBQ'ya iletilmiştir. İşlemlerin tamamlanması resmi kuruluşlardan alınacak izinlere tabi olup, hisse satışının 2016 içinde sonuçlandırılması tarafımızca öngörülmektedir. Hisse satışından elde edilecek nakdin AEH tarafından mevcut borçlarının ödenmesinde kullanılması planlanmakta olup, bu bağlamda AEH nezdinde hisse satış neticesinde doğacak kazancın dörtte üçü ilgili mevzuat uyarınca özel bir fon hesabına alınacaktır.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.