Altın 19 ayın zirvesine yakın

Altın 19 ayın zirvesine yakın

Altının ons fiyatı Rusya'ya yönelik yeni yasakların endişelere neden olması ve güvenli liman alımlarını artırmasıyla 19 ayın zirvesine yakın seyrediyor

A+A-

Yatırımcıların küresel ekonomide enflasyon şoku tehdidine karşı güvenli liman alımlarıyla külçe altın yıl başından bu yana yüzde 12 yükseldi.

Altın destekli Borsa fonlarındaki (ETF) altın varlıkları da Mart 2021'den beri en yüksek seviyeye çıktı.

Bloomberg'in haberine göre Ukrayna'daki savaş ve Rusya'ya yönelik yaptırımlar emtia fiyatlarında yükselişi tetikledi. Son olarak ABD ve İngiltere'nin Rusya'da petrol ithalatını yasaklaması fiyat baskılarının artacağı endişelerine neden oldu.

Oversea-Chinese Banking Corp Ekonomisti Howie Lee, "Rus petrolünün yasaklanması enflasyonda daha fazla yükseliş beklentisine neden oluyor. Yasakla birlikte petrolde yeni rekorlar görmemiz mümkün. Bu korelasyon nedeniyle altının da rekorlar kırması zor görünmüyor" diye konuştu.

Spot altının ons fiyatı bugün Londra'da 2,049.46 dolardan işlem görüyor. Fiyatlar dün 2,070.44 dolarla Ağustos 2020'de görülen zirve seviyeye yaklaşmıştı.

Paladyum tedarik zinciri sıkıntıları endişeleriyle yüzde 1.8 yükselirken gümüş ve platin de Haziran'da gördüğü zirve seviyelere yakın seyrediyor.

İçeride ise altının gram fiyatı, dün günü yüzde 3.2 artışla 953.3 liradan tamamlamasının ardından bugün de yükselişini sürdürerek 958 lira seviyesinde işlem görüyor.

İlgili Haberler