Altın, doları takip etmeye devam ediyor

Altın, doları takip etmeye devam ediyor

Uluslararası piyasalarda spot altın fiyatı ABD Doları'nın önemli para birimleri karşısındaki seyrini ve ABD Hazine kağıdı getirilerini takip etmeye devam ediyor.

A+A-

Uluslararası piyasalarda spot altın fiyatı ABD Doları'nın önemli para birimleri karşısındaki seyrini ve ABD Hazine kağıdı getirilerini takip etmeye devam ediyor. Dün açıklanan Federal Açık Piyasa Komitesi Mart ayı toplantı tutanaklarının Fed üyelerinin enflasyonda yükselişi geçici görmeye devam ettiklerini ortaya koyması ve varlık alımlarının azaltılmadan önce Fed hedeflerine doğru daha fazla ilerleme gerektiğini vurgulaması altın fiyatına bir miktar destek verdi.

Analistler, Fed'in enflasyon yükselse de genişlemeci para politikasını bir süre daha devam ettirmesinin beklendiğini, Fed'in enflasyonun yüzde 2'yi ne kadar aşmasını arzu ettiğinin ve tahvil getirilerinin buna nasıl tepki vereceğinin altın fiyatında yönü belirleyeceğini ifade ediyorlar. Uluslararası piyasalarda spot altın bu sabah yüzde 0,11 artışla 1739,55 dolar/ons seviyesinden işlem görüyor. Analistler spot altın fiyatının kısa vadede 1746 dolar/ons direnci ile 1726 dolar/ons desteği arasında sıkışmaya devam etmesini bekliyorlar.