Antalya resmen S.O.S. veriyor

Antalya resmen S.O.S. veriyor

Yılın ilk 5 ayında turist kaybı 2.2 milyona ulaştı. Kaybın yaklaşık yarısı Antalya'dan

A+A-

Rusya ile uçak düşürme olayından sonra ortaya çıkan gerilim ve artan terör olayları nedeniyle zor günler geçiren turizm sektöründe en kötü durumda olan ilin Antalya olduğu rakamlarla da kanıtlandı. Turizmdatabank tarafından yapılan açıklamaya göre turist sayısındaki kaybın yaklaşık üzde 50'si sadece Antalya'dan kaynaklandı. 

Turizmdatabank'ın derlediği bulgulara göre, yılın 5 aylık döneminde; Antalya, İstanbul, Muğla, İzmir ve Kuşadası'nın turist kaybı 2,2 milyona ulaştı.
 
Kaybın yüzde 87'si İstanbul ve Antalya
 
Meydana gelen turist kaybının yüzde 48'lik kısmı Antalya'dan kaynaklandı. 5 ayda yüzde 44 kayba uğrayan Antalya'da turist sayısı 1,3 milyona kadar düştü.
 
Öte yandan terör saldırılarının olumsuz etkisi ile zayıflayan İstanbul da 5 ayda % 18 turist kaybı yaşarken, toplan turistik merkezler düşüşünün de % 38'i bu kente ait.
 
Türkiye en az yüzde 30 daralacak
 
5 ayı yüzde 34 gerileme ile kapatan Muğla ise toplam kaybın yüzde 7,5'inden, İzmir ise yüzde 4,6'sından sorumlu. Kuşadası da kaybın yüzde 1'ini oluşturdu.
 
Diğer yandan Türkiye geneli yabancı ziyaretçi düşüşünün ise bu dönemde yüzde 30'u aşması bekleniyor.
 
Türkiye Turist kaybının illere dağılımı, %  (Ocak-Mayıs)

ANTALYA 48,0
İSTANBUL 38,9
MUĞLA 7,4
İZMİR 4,7
KUŞADASI 1

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.