Antalya’nın turist kaybı 6 milyonu bulabilir

Antalya’nın turist kaybı 6 milyonu bulabilir

Turizmdatabank: Antalya’nın yıl sonu kaybı 6 milyon turisti bulabilir

A+A-

2016 yılında krizin en çok vurduğu kent Antalya’nın yıl sonu kaybı 6 milyon turisti bulabilir.

Kent 6 aylık dönemde 2 milyon turist kaybetti. Turizmdatabank’ın Antalya turizmi için yaptığı son tahminlere göre, turist sayısındaki azalma Haziran ayında yüzde 55 dolayında. Turist kaybı 6 milyonu bulabilir

İlk 6 aylık dönemde Antalya’nın toplam turist kaybının da 2 milyon dolayında olduğu hesaplanıyor.

Antalya’nın gelecek 6 aylık kaybı, var olan düşüş trendi ile hesaplandığında toplamda 5,8 ila 6 milyon arasında değişecek.

Antalya’nın turizm geliri 4 milyar Dolar düşebilir Turist sayısında yüzde 50’den fazla azalma yaşayacak olan Antalya’da turizm gelirleri de ciddi boyutta azalacak.

Tahminlere göre, kentin turizm geliri 2016 yılının tamamında 4 ila 4,2 milyar Dolar aralığında azalacak. Çalışanlar da kazanç kaybediyor.

Diğer yandan Antalya’da işsiz kalan turizm çalışanlarından 60 bin dolayında kişinin de 78-80 milyon TL’lik bir kazanç kaybı olacak. Bu kazanç kaybının, Antalya ekonomisine etkisi de büyük olacak. Özellikle turizm çalışanları hem harcama yapamayacak hem de borçlarını ödeyemeyecek.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.