Aralıkta yağışlar normalin üzerinde seyretti

Aralıkta yağışlar normalin üzerinde seyretti

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre Türkiye genelinde yağışlar geçen ay normalin ve geçen yıl yağışlarının üzerinde gerçekleşti.

A+A-

Türkiye geneli aralık ayı yağışları normali ve geçen yıl yağışlarının üzerinde gerçekleşti. Aralık ayı yağışı 84.2 mm, normali (1991-2020) 75.7 mm ve 2020 yılı aralık ayı yağışı 44.7 mm.  Yağışlar normaline göre %11 ve geçen yıl aralık ayı yağışlarına göre %88 artış gösterdi.

Bölge geneli yağışlar Doğu Anadolu Bölgesi’nde normali civarında, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde normalinin altında gerçekleşti. En fazla azalmanın gerçekleştiği bölge %38 azalma ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

Aralık ayı yağışları kıyı Ege, Batı Karadeniz sahil kesimi, Orta Akdeniz, Antalya’nın batısı, İstanbul çevreleri hariç Trakya’nın tamamı, İç Anadolu’nun güney kesimleri ile Giresun, Tunceli, Muş ve Hakkari çevrelerinde normaline göre %20’den fazla artış gösterirken, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin çevrelerinde normallerine göre % 60‘tan fazla azalma meydana geldi. İl genelinde en fazla yağış 263.2 mm ile Muğla’da, en az yağış 17.1 mm ile Iğdır’da kaydedildi.

Yağışlı gün sayıları Türkiye geneli aralık ayı normali 11.7 gün iken, Batı Karadeniz, Marmara, Denizli ve Burdur çevreleri hariç tüm Ege, Kahramanmaraş, Giresun, Samsun çevreleri, İç Anadolu’nun kuzey kesimleri, Antalya, Muğla, Ağrı ve Kahramanmaraş çevrelerinde 15-20 gün aralığında gerçekleşti. Iğdır çevrelerinde ise 5 günün altına düştü.