Aramco Türk şirketleriyle anlaştı

Aramco Türk şirketleriyle anlaştı

Suudi Arabistan petrol şirketi Saudi Aramco, düzenleyeceği ihalelere katılabilmeleri için 18 Türk şirket ile mutabakat zaptı (MoU) imzaladı

A+A-

Dünyanın en büyük petrol ihracatçı ülkesi Suudi Arabistan'ın kamu petrol ve enerji şirketi Aramco, düzenleyeceği ihalelere katılabilmeleri için 18 Türk şirket ile mutabakat zaptı (MoU) imzaladı.

Saudi Aramco, gelecek 10 yılda yüzde 70'i Suudi Arabistan sınırları içinde olmak üzere 300 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı hedefliyor. İmzalanan anlaşma ile Türk şirketleri bu yatırımların ihalelerine katılabilecekler.

Mutabakat zaptı imzalayan Türk şirketler arasında AGE İnşaat, STFA, Doğuş İnşaat, Dorce, Enka İnşaat, Fernas, GAP İnşaat, İlk İnşaat, Kolin İnşaat, Metag İnşaat, Nurol İnşaat, Üstay, TACA Grubu, TAV İnşaat, Tekfen İnşaat , Yapı Merkezi, Yüksel İnşaat, Zafer İnşaat bulunuyor.

Türk müteahhitlik şirketlerinin konut ve altyapı alanıdna hali hazırda Suudi Arabistan'da faaliyet gösterdiğini belirten Saudi Aramco CEO'su Nasser, "Türk müteahhitler konut ve altyapı projelerinde çok iyi işler çıkartıyorlar. Bunun devam edeceğine eminiz. (imzalanan anlaşmalar) Türk şirketleri için büyük bir fırsat" dedi.

İstanbul'da devam eden 23.Dünya Enerji Zirvesi sırasında imzalanan mutabakat zaptına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Nasser ayrıca "(İmzalanan) mutabakat zaptları iki ülke arasındaki iş imkanlarının daha da gelişmesine katkıda bulunacak. Gelecekteki projelerimizde Türk şirketleri ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz" dedi.

Petrole dayalı ekonomisini çeşitlendirmeye çalışan Suudi Arabistan uzun vadeli yeniden yapılanma planı kapsamında altyapısını güçlendirmeyi hedefliyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.