Arçelik, yurtiçi faaliyetleri için Arçelik Pazarlama'yı kuruyor

Arçelik, yurtiçi faaliyetleri için Arçelik Pazarlama'yı kuruyor

Arçelik ar-ge ve üretim dışındaki yurt içi faaliyetlerini kuracağı Arçelik Pazarlama şirketine devredecek

A+A-

Arçelik, bünyesindeki pazarlama, bayi yönetimi ve satış sonrası hizmetler gibi birimlerini tamamı kendisine ait olacak Arçelik Pazarlama adıyla kurulacak şirkete devretme kararı aldı.
Şirketin dün akşam KAP'ta yayımlanan açıklamasında, karara gerekçe olarak verimlilik gösterilerek, "Yurtdışı pazarlar için gerçekleştirilen yapılanmanın benzeri olarak Türkiye pazarına daha iyi odaklanarak paydaşlara sağlanan faydanın artırılması için Arçelik AŞ, ar-ge ve üretim dışındaki faaliyetlerini ayrı bir tüzel kişilik üzerinden gerçekleştirmeyi planlamaktadır" denildi.

Açıklamada Arçelik'in 2015 yıl sonu konsolide olmayan bilançosu esas alındığında kurulacak Arçelik Pazarlama'nın faiz, amortisman ve vergi öncesi kârın (FAVÖK) yüzde 18.8'ini, konsolide FAVÖK'ün yüzde 14.6'sını oluşturacağı belirtildi.
Arçelik'in ar-ge ve üretim dışındaki yurt içi faaliyetlerini kapsayacak olan Arçelik Pazarlama'nın sermayesi 626 milyon lira olacak.
Yeni şirket, Arçelik'in yüzde 100 bağlı ortaklığı olarak faaliyet gösterecek.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.